"Şampiyonlar Ligi rekoru hala bende"

Napoli'nin Teknik Direktörü Rafael Benitez, Trabzonspor maçı öncesi Beşiktaş ve Galatasaray'dan teklif aldığını söyledi ve tarihi göndermede bulundu: Şampiyonlar Ligi tarihinin en farklı skoru bende.

Ntvspor 18.02.2015 - 11:55

"Şampiyonlar Ligi rekoru hala bende"

Trabzonspor'un UEFA Avrupa Ligi'ndeki rakibi Napoli'nin teknik direktörü Rafael Benitez, açıklamalarda bulundu. Trabzonspor karşısında zor bir maçın kendilerini beklediğini söyleyen Benitez, Fırtına ekibine bir hatırlatmada bulunmaktan da geri durmadı: "2007 yılında Liverpool'u çalıştırırken Beşiktaş karşısında Şampiyonlar Ligi tarihindeki en farklı skoru (8-0) elde etmiştik. Bu rekorun hala bende olduğu unutulmamalı." 

Kısa süren faal futbol hayatında üçüncü ligin ötesine gidemeyince teknik direktör olmaya karar veren İspanyol spor adamı Rafael Benitez, Valencia, Liverpool, Inter ve Chelsea gibi dünya devlerini çalıştırdı. Mayıs 2013'te İtalya'nın köklü kulüplerinden Napoli'nin başına geçen Benitez, çalıştırdığı takımlarda lig şampiyonluklarından ziyade daha çok kupalarda elde ettiği başarılardan dolayı "Kupa Kralı" olarak anılmaya başladı. 

Son olarak geçtiğimiz yıl hem İtalya Kupası hem de İtalya Süper Kupası'nı mavi-beyazlıların müzesine götürmesini sağlayan 54 yaşındaki Benitez, İstanbul'daki 2005 UEFA Şampiyonlar Ligi finalinde Milan'ı 3 golle devirerek, bu kupayı evine 5'inci kez götürdüğünde de Liverpool'u çalıştırıyordu. Bu karşılaşma, 2012 yılında taraftarların oylaması sonucu "Şampiyonlar Ligi'nin en önemli olayı" olarak seçilmiş ve "İstanbul mucizesi" olarak anılmaya başlamıştı.

Benitez'in bu turnuvada tarihe geçmesi de yine Liverpool ile Beşiktaş üzerinden olacaktı. 2007 yılında İngiltere'de oynanan maç, 8-0 bitmiş ve Şampiyonlar Ligi'ndeki en farklı skor olarak tarihe geçmişti. Tarihinde ilk defa Trabzonspor'la karşı karşıya gelecek olan Napoli'nin Türkiye'ye hareketinden önce Castel Volturno tesislerinde yaptığı son antrenmanında Benitez, özel açıklamalarda bulundu.

"TÜRKİYE BANA HEP ŞANS GETİRDİ"
Türkiye'nin kendisine hep şans getirdiğini söyleyen Benitez, mavi-bordolular karşısında da bu şansın sürmesini umarken, Şampiyonlar Ligi'ndeki farklı skor rekorunun da halen kendisinde olduğunu hatırlatmadan edemedi.

Rahiplerinin güçlü olduğunu bildiğini söyleyen Benitez, "Trabzonspor sert bir takım. Türk kulüpleri gerçekten futbol oynamayı iyi biliyor. Bunun bizim için zor bir maç olacağını biliyoruz" dedi.

Karşılaşma öncesi Trabzonspor'un bazı maçlarını asistanlarıyla birlikte izlediğini belirten Benitez, "Türk asıllı İsviçreli oyuncum Gökhan İnler'den de bazı bilgiler aldım. Oyun taktiğimizi de buna göre kurduk" diye konuştu.

Trabzonspor'un teknik direktörünün kısa bir süre önce değişmesi ve bu takımda eksiklikler olmasının kendileri için avantaj olup olmayacağı sorulan İspanyol teknik adam, "Bakalım neler olacak. Rakibimizin Türkiye Kupası'ndan elendiğini biliyorum, ancak futbolcuları ne yapması gerektiğini iyi biliyor ve Napoli karşısında, Avrupa Ligi'nde ekstra bir motivasyona sahip olacaklarına eminim. Rakibimizde eksik oyuncular olması gerçekten yazık, ancak sezon boyunca biz de bu konuda çok şanssızlıklar yaşıyoruz" dedi.

EN ÇOK CARDOZO VE MEDJANI ONU DÜŞÜNDÜRÜYOR
Trabzonspor'da kendisini en çok düşündüren futbolcuların hangisi olduğu sorulan Benitez, "Oscar Cardozo'yu ve Carl Medjani'yi çok iyi tanıyorum. Gerçekten iyi oyuncular ve bize karşı da motivasyonlarının yüksek olacağını düşünüyorum" şeklinde konuştu.

TRABZONSPOR TARAFTARINA MESAJ
Rakip takımın taraftarına da mesaj veren Benitez, "Onların çok fazla şeye ihtiyacı yok aslında. Sadece ciddi ve sorumlu bir şekilde takımlarına yardım edebilirler. Güzel bir maç olacağına inanıyorum ve bizim kazanmamızı umuyorum" dedi.

"TÜRKİYE LİGİ NE YAZIK Kİ DÜNYA ÇAPINDA TANINMIYOR"
Türkiye ligini takip ettiğini söyleyen Benitez, Beşiktaş, Galatasaray ve Fenerbahçe'yi iyi tanıdığını ve 2004 yılında Valencia'yı çalıştırırken karşılaştıkları Gençlerbirliği'ni hatırladığını anlatırken, "Türkiye ligi gerçekten iyi bir lig. Üst seviyede oyuncular orada top koşturuyor. Ancak İngiliz, İspanyol ve İtalyan liglerinde olduğu gibi ne yazık ki yayın hakları çok satın alınmadığından dünya çapında pek tanınmayan bir lig. Oysa oldukça güçlü bir lig" diye sözlerini sürdürdü. Benitez'in bir türlü Gençlerbirliği'nin adını telaffuz edememesi dikkat çekti.  

"PANDEV VE DZMAILI GÜÇLÜ BİR TAKIMDA OYNUYOR"
Sezon başında Galatasaray'ın Napoli'den satın aldığı oyuncular Pandev ve Dzemaili hakkında da konuşan Benitez, "Onlar Napoli'den gitti diye üzülmüyorum. Çünkü onlar birer profesyonel ve gerçekten güçlü ve üst seviyede bir takımda yer alıyorlar" ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE'YE GÖZ KIRPTI
Benitez, Türkiye liginde çalışmak isteyip istemeyeceğine ilişkin ise, "Benim başka ülkeler ve takımlara gitmekle ilgili problemim yok. Bu, bulunduğun yerde işler nasıl gidiyor ve ailen nasıl onunla ilgili bir şey aynı zamanda. Ben asla 'asla' demiyorum. Her daim iş bekliyorum. Şimdi burada mutluyum, ama bakalım gelecekte ne olacak" diye konuştu. İş dışında Türkiye' ye gitmediğini dile getiren teknik adam, "Zaten yıl boyunca tüm dünyayı geziyoruz. Ailemle ülkemde sakin bir tatil geçirmeyi tercih ediyorum" dedi.

NEREDEYSE BEŞİKTAŞ'IN BAŞINA GEÇİYORMUŞ
Bu arada Benitez, "Bunları yazabilirsiniz, ama kameraların kapalı olmasını tercih ederim" diyerek, iki itirafta da bulundu. Liverpool'a transferinden önce Beşiktaş'ın kendisiyle irtibata geçtiğini söyleyen başarılı futbol adamı, "Bana çok iyi bir ücret teklifiyle geldiler, ancak ne yazık ki sadece 1 yıllık bir kontrat teklif ettiler. Ben de bana 5 yıllık kontrat öneren Liverpool'u tercih ettim" dedi. Galatasaray'ın da 2013 yılında kendisini istediğini anlatan Benitez, "Ancak ben Napoli ile yeni anlaşma imzalamıştım, yani bir işim vardı. Aslında Galatasaray'ın teklifi de çok cazipti" diye konuştu.

Sayfa Yükleniyor...