Şampiyonlar Ligi'nde merakla beklenen kura çekimi Nyon'da gerçekleşti. Gruplardan çıkmayı başaran 16 devin eşleştiği kura çekiminde, kurallar gereği aynı ülke takımlarının karşılaşması engellendi.

İlişkili Haberler


İspanya ve Real Madrid'in efsane isimlerinden Emilio Butragueno'nun kura çekimine yardımcı olduğu bu özel günde eşleşmeler şu şekilde oluştu:

ŞAMPİYONLAR LİGİ 2. TUR EŞLEŞMELERİ:
Stuttgart - Barcelona
Olympiakos - Bordeaux
Inter - Chelsea
Bayern Münih - Fiorentina
CSKA Moskova - Sevilla
Lyon - Real Madrid
Porto - Arsenal
Milan - Manchester United

MADRID'E GİDEN YOL
Diğer grup liderleri gibi Barça da eşleşmesinin ikinci ayağında evinde olacak ve Şampiyonlar Ligi tarihinde ilk kez bu kupayı peş peşe kazanan ilk takım olarak unvanını korumaya çalışacak. 22 Mayıs'taki finalde kendi evinde yani Santiago Bernabéu'da sahaya çıkmak isteyen Real Madrid ise bu yolculuğa Karim Benzema'nın eski takımı Lyon ile devam edecek.

İNGİLİZ-İTALYAN KAPIŞMASI
Tartışmasız bir şekilde bu kura çekimine damga vuran İngiliz-İtalyan kapışması ve Mourinho'nun durumu oldu. Jose Mourinho takımı Chelsea'nin Inter ile eşleşmesi sonucunda, Chelsea'ye rakip takımın hocası olarak geri dönme fırsatı yakaladı. Chelsea'yi Milan'ın eski çalıştırıcılarından Carlo Ancelotti'nin çalıştırması da bu eşleşmeye ayrı bir değer kattı. Bu arada Milan da bir İngiliz deviyle eşleşirken kura çekimi sonrasında karşısında Manchester United'ı buldu. Milan, 2006-2007'de Şampiyonlar Ligi şampiyonu olduğu sezonda ManU'yu yarı finalde elemişti.

BU SEZON BİR İLK YAŞANACAK
Madrid'deki finale giden yolda Şampiyonlar Ligi'nde bu sezon bir ilk yaşanacak. Son 16'daki fikstür 4 haftaya bölünecek. İki ilk tur maçları 16-17 Şubat'ta ve kalan iki maç da 23-24 Şubat'ta oynanacak. İkinci maçlar ise 9-10 ve 16-17 Mart'ta oynanacak.

KİM NEREDEN GELDİ?
Bordeaux (A Grubu) Manchester United (B Grubu) Real Madrid (C Grubu) Chelsea (D Grubu) Fiorentina (E Grubu) Barcelona (F Grubu) Sevilla (G Grubu) ve Arsenal (H Grubu) ekipleri gruplardan lider olarak çıkmayı başaran ekiplerdi.

Bayern Münih (A Grubu) CSKA Moskova (B Grubu) Milan (C Grubu) Porto (D Grubu) Lyon (E Grubu) Inter (F Grubu) Stuttgart (G Grubu) ve Olympiakos (H Grubu) ekipleri de gruplardan ikinci olarak çıkmayı başarmıştı.