Yunanistan basketbol liginde Panathinaikos, olaylı play-off maçından sonra şampiyon ilan edildi.

Atina'da Olmympiakos'a konuk olan Panathinaikos, 5 maç üzerinden oynanan play-off final serisinin 4. maçında son dakikaya 76-69 önde girdi. Maçın daha önce de aksamasına neden olan evsahibi takımın fanatik taraftarları, konuk takım iki serbest atış kullanmaya hazırlandığı sırada sahayı yabancı madde yağmuruna tuttu ve hakem, tamamlanmasını beklemeden maçı bitirdi.

Atina'ya seride 2-1 önde gelen Panathinaikos, son düdüğün ardından galip ilan edildi ve böylece son 13 yıldaki 12. şampiyonluğunu kazanmış oldu.

Olympiakos taraftarlarının taşkınlığı maç öncesinde başladı. Yaklaşık 200 kadar biletsiz Olympiakos taraftarı maçtan önce salonu bastı ve polis, fanatik taraftarları dağıtmak için biber gazı kullanmak zorunda kaldı. Normal programından 40 dakika kadar geç başlayan maçta ikinci gecikme, 50-42 önde olan konuk ekibin oturduğu sıralara gaz bombası atılmasıyla oldu. Tüm oyuncular soyunma odalarına giderken, her iki takımın da maça devam etme niyetlerini ifade etmelerinin ve salonun büyük kısmının boşaltılmasının ardından, maça devam edildi. Ancak salonda kalan az sayıdaki Olympiakos taraftarı, maçın bitimine 1 dakika kala taşkınlığına devam etti ve sahayı tekrar yabancı madde yağmuruna tuttu. Hakem, maçı bu dakikada bitirdi ve Panathinaikos'u galip ilan etti.

Panathinaikos'un ligdeki 31. şampiyonluğu, hakem kararının federasyon tarafından onaylanmasının ardından resmiyet kazanacak.