Şampiyonu Play-off belirleyecek

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), futbolun son aylarda yaşadığı kaos ortamından çıkış yolunu Spor Toto Süper Lig'in statüsünü değiştirmekte buldu.

Anadolu Ajansı 10.09.2011 - 11:13

Şike soruşturmasıyla sarsılan futbol yeni bir heyecan getirmek ve kulüplerin maddi zararlara uğramasını önlemek isteyen TFF, radikal bir değişikliğe giderek yeni sezonun play-off sistemiyle oynanmasını kararlaştırdı.        

3 Temmuz'da başlayan şike ve teşvik iddialarına yönelik soruşturma kapsamında Türk futbolu tarihinin en ağır krizini yaşarken, TFF, bu olumsuzlukları önlemek amacıyla giriştiği formül arayışlarında radikal bir adım attı ve Spor Toto Süper Lig'in yeni sezonda play-off sistemiyle oynatılmasını kararlaştırdı. Bu sayede ligde oynanacak maç sayıları artarken, muhtemelen derbi sayılarında bir yükseliş olacak. Ligin boyunun uzamasıyla devre arası tatili kısalacak ve futbol heyecanı bir sezon boyunca neredeyse hiç ara verilmeksizin devam edecek. Artan maç sayıları kulüpler için yeni bir gelir kapısı olurken, Türkiye, çarşamba günü de lig maçlarıyla tanışacak.

PLAY-OFF NASIL OYNANACAK?
Spor Toto Süper Lig'de yeni sezon bugün oynanacak maçlarla başlarken, 34 haftalık normal sezon 8 Nisan'da sona erecek.        

Normal sezonu ilk dört sırada bitiren takımlar play-off'a kalacak. Play-off'a kalan dört takım, çift devreli lig usulüyle karşı karşıya gelecek ve böylece ligin boyu 6 hafta daha uzamış olacak.        

Bu dört takım, play-off'taki mücadelelerine normal sezondan getirdikleri puanların yarısını taşıyacak. Buçuklu puanlar üstteki tam sayıya yuvarlanacak. Dört takımın normal sezondan taşıdığı puanlara play-off'taki 6 maç sonunda elde edilen puanlar eklenerek ligin şampiyonu belirlenecek.        

Ligden düşme biçiminde ise bu sezon için bir değişikliğe gidilmedi.

AVERAJ SİSTEMİ
Yeni sistemde averaj sistemi de yeniden düzenlendi. Hem sezon içinde hem de play-off sonunda puan eşitliği halinde averaj üstünlüğü için şu sıralama izlenecek.        

Play-off sonunda puan eşitliğinde, takımlardan biri buçuklu puanla o pozisyona gelmişse, tam puanı olan takım şampiyonluğu elde edecek.        

Takımların şartları aynıysa sezon içinde ve play-off'ta birbiriyle oynadıkları maçların sonuçları belirleyici olacak.        

Yine eşitlik bozulmazsa bu kez genel averaj devreye girecek.        

Genel averajda da eşitlik olması durumunda takımların attıkları gol sayısının fazlalığı göz önüne alınacak.        

Bu kriterlerin tamamında eşitlik olması halinde ise takımların hükmen yenilgi alıp almadıklarına bakılacak.

AVRUPA KUPALARI YOLU
Play-off sistemiyle takımların Avrupa kupalarına katılım biçimlerinde de değişiklik yapıldı. Bu değişikliklere göre play-off'un sonunda şampiyonluğu elde eden takım, UEFA Şampiyonlar Ligi'ne direkt katılacak. Ligde normal sezonu birinci bitiren takım ise play-off'taki derecesi üçüncülük veya dördüncülük olsa bile Şampiyonlar Ligi ön elemesine katılacak.        

Play-off'u üçüncü sırada tamamlayan takım ile Türkiye Kupası sahibi takım, geçmişte de olduğu gibi UEFA Avrupa Ligi'ne giderken, bu kupadaki üçüncü takımın belirlenmesi için farklı bir usul uygulanacak. Ligi beşinci ile sekizinci sıralar arasında bitiren dört takım, Avrupa Ligi play-off'unda karşı kaşıya gelecek. Bu play-off sonunda rakiplerini geride bırakan takım, ligin 4. sırada bitiren takımla tarafsız sahada tek maç oynayacak ve kazanan takım UEFA Avrupa Ligi'ne katılma hakkı kazanacak.

TÜRKİYE KUPASI'NA YENİ DÜZEN
2004 yılından bu yana grup sistemiyle oynanan Türkiye Kupası'nda sistem değişti.        

Türkiye Kupası, geçmişte de olduğu gibi tek maçlı eleme sistemiyle oynanacak ve grup maçları ortadan kaldırılacak.        

Grup aşamalı sistemde takımlar kupaya uzanmak için minimum 9 maça çıkarken, yeni sistemde bu sayı 5 maça düştü. Tek maçlı eliminasyon sisteminde maçlar, kurada iç sahayı çeken takımların evinde oynanacak.        

Başlangıç aşamasında Spor Toto Süper Lig takımları kupanın ilk eleme turlarında yer almayacak. Bank Asya 1. Lig, TFF 2. Lig ve TFF 3. Lig'den 14 takımın belirlenmesinin ardından Spor Toto Süper Lig'in 18 takımının katılımıyla kupa 32 takım üzerinden devam edecek.        

Süper Lig takımları sırasıyla son 32, son 16, 8, 4 ve final turlarında yer alacak. Yani bir Süper Lig takımı en fazla 5 kupa maçı oynayacak. Böylece eski sisteme göre grupta 4 maç oynayan bir takım şimdi maksimum 5 maça çıkacak.        

Kupayı kazanan takım aynı zamanda UEFA Avrupa Ligi'ne katılma hakkını da elde edecek.        

Play-off sistemiyle ligin maç sayısı artırılırken, kupadaki maç sayısı azaltılarak bir dengelemeye gidilmesi uygun bulundu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...