Şans Barrichello'nun yanında

Valencia'da Hamilton pit-stopta lastik değiştirme sorunu yaşayınca, kazanan Rubens Barrichello oldu. 5 yıl sonra podyumun ilk basamağına çıkan Brawn GP pilotu, klasmanda da ikinci sıraya yükseldi.

Ntvspor 23.08.2009 - 16:44

Şans Barrichello'nun yanında

Formula 1 Dünya Şampiyonası'nda sezonun 11. yarışı Valencia'da koşuldu. 57 tur üzerinden koşulan Avrupa Grand Prix'sinde kazanan Brawn GP'den Rubens Barrichello oldu.

Yarışa pol-pozisyondan başlayan Lewis Hamilton, 38 tur önde götürdüğü yarışta pit-stop azizliğine uğradı. İkinci hakkında lastik değiştirmede yaşanan gecikme nedeniyle avantajını kaybeden McLaren sürücüsü, ikincilikle yetinmek zorunda kaldı.

Ayağına gelen fırsatı iyi değerlendiren Rubens Barrichello ise 2004'te Ferrari takımıyla Çin'de kazandığı galibiyetten sonra ilk kez kürsünün ilk basamağına çıktı.

1.35:51:289'luk derecesiyle sezonun ilk, kariyerinin 10. yarış birinciliğini kazanan Brawn GP sürücüsü, genel klasmanda puanını 54'e çıkararak, Red Bull pilotlarını geride bıraktı.

Takım arkadaşı şampiyona lideri Jenson Button ise üst üste 4. yarışta da podyum görememesine karşın, İspanya'dan 2 puanla ayrıldı ve Barrichello'nun 18 puan önünde liderliğini sürdürdü.

6. sırada başladığı yarışı 3. sırada bitirerek, bu sezon üçüncü kez podyuma çıkan Ferrari pilotu Kimi Raikkonen ise genel klasmanda 9.'luktan 7.'liğe çıktı.

Sezonun 12. Grand Prix'si önümüzdeki hafta sonu Belçika'nın Spa pistinde koşulacak.

Formula 1'de 2010 sezonunun yarış takvimi, sürücüler ve markalar sıralaması...

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...