Sarvan sessizliğini bozdu

Merkez Hakem Kurulu (MHK) Başkanı Oğuz Sarvan, kendisi ve hakemler hakkındaki eleştirilere yanıt verdi. Hakem hatalarının dünyanın her yerinde olduğunu belirten Sarvan, hakemleri bu sezon geçen sezona oranla daha başarılı bulduklarını söyledi.

13.04.2010 - 13:26

Sarvan sessizliğini bozdu

Oğuz Sarvan, Futbol Federasyonu'nun İstinye'deki merkez binasında düzenlediği basın toplantısında, Turkcell Süper Lig'de geride kalan 29 haftanın ardından hakemlerin geçen sezona oranla başarılı olduklarını belirterek, ''Hakem notlarını 29. haftalar itibariyle karşılaştırdık ve bu sene az da olsa bir ilerleme olduğu görülüyor. Hakemleri geçen yıla oranla başarılı buluyoruz. Çünkü geçen seneki kadro bu sene de görev yapıyor. 12 maç daha fazla yönettiler, eğitimleri de geçen seneye göre daha fazla'' ifadelerini kullandı.

Sarvan, geçen sezon 29. hafta sonunda hakem not ortalamasının 8.10 olduğunu, bu sezon ise 8.24'e çıktığını ifade etti.
        
"HAKEM HATALARI DÜNYANIN HER YERİNDE OLUYOR"
Oğuz Sarvan, hakem hatalarının dünyanın her yerinde olabileceğini kaydederek, şunları söyledi:
"Hakem komitelerinin bakış açısı farklı. Hakemi sadece tek hatayla değerlendirmiyorlar. Bunları insan hatası olarak kabul etmek gerekir ve her hatanın arkasında art niyet aramamak gerekir. Hakemlerimiz geçen seneye oranla daha iyi ama henüz istediğimiz düzeyde değiller. Daha iyi seviyelere gelmek için yoğun bir şekilde çalışıyoruz ve biz kendilerine güveniyoruz."

"HER MAÇA HAKEMİMİZ VAR"
Fenerbahçe ile Beşiktaş arasında 18 Nisan Pazar günü oynanacak derbi maça hakem atamakta zorluk çektikleri yönünde haberlerin bulunduğunun hatırlatılması üzerine de Sarvan, "Her maç için hakemimiz var. Derbi maçlar için planlamamızı yapıyoruz. Performanslarına bakıyoruz ve her maç için en azından 1-2 hakem adayımız oluyor. Birazdan 3 arkadaş oturup, bilgisayarı önümüze koyup kararımızı vereceğiz'' diye konuştu.

Sarvan, kulüplerin istemediği hakemlerin bulunduğunun belirtilmesi üzerine de, "Hiçbir şey bizi etkilemez" dedi.
        
"(BUNLAR BİLMİYOR) DENMESİ BİZİ ÜZÜYOR"
26 yıl faal olarak futbol hakemliği yaptığını ifade eden MHK Başkanı Sarvan, şöyle devam etti:
"Daha sonra 10 yıl çeşitli görevlerde bulundum. Arkadaşlarımın da aynı şekilde bu camiada yoğun hizmetleri var. MHK 9 kişiden oluşuyor, toplam görev süreleri 250 yıl. Böyle birikime sahibiz. Bir takım kişilerin kalkıp (Bunlar bilmiyor) demesi bizi üzüyor. Bu haksız ve insafsız. Hakemlere eğitim verilmediği iddia ediliyor. Sezon başında 10 günlük kamp dönemi geçirdik. Sürekli hakem kampları yapıldı. Maça çıkacak hakemlerin dinç kafayla maça çıkması sağlandı."

UEFA'nın en üst düzey eğitimcisinin 10 kez Türkiye'ye geldiğini, 6 hakemi canlı olarak izlediğini kaydeden Sarvan, önümüzdeki sezon da yardımcı hakemler için yurt dışından eğitimci geleceğini anlattı.

"36 yıldır bu işin içinde birisi olarak, gönül rahatlığı ile şunu söylüyorum; üst düzey hakemler için yapılan eğitim, en üst düzeydeki Avrupa ülkesinden az değil'' diyen Sarvan, eğitim konusuna çok önem verdiklerini söyledi.

"HAKEM ETKİLEME SANATI..."
Son günlerde spekülasyonlar olduğunu ve kaos ortamı yaratılmak istendiğini savunan Sarvan, şöyle devam etti:
"36 yıldır hakemliğin içindeyim. Babam da 82 yaşında ve hakemlik yapıyordu. Onun zamanında yaşananlar, hala yaşanıyor, hakem etkileme sanatı... Aşamaları vardır. Birinci aşama maç öncesi. Bir hakem atandıktan sonra (Biz bu hakemi istemiyoruz) diye beyanat verilir. Amacı o hakem gelmesin ama açıklanmışsa da etki altına alınsın. Ayrıca hakem stada girerken etkileme yöntemi, maç esnasında etkileme davranışları, devre arasında yapılanlar ve son olarak da maç sonunda yapılan davranışlar. Bunlar geleneksel yöntemler. MHK olarak bunların farkındayız ve bunlara karşı tedbirlerimizi bilimsel olarak alıyoruz."

KULÜP BAŞKANLARI İLE GÖRÜŞME KONUSU
Oğuz Sarvan, kulüp başkanları ile biten maç sonrası görüşmeme konusuna da değinerek, "Kaybedilen maçtan sonra, o sinir bozukluğu ve atmosferde bir kulüp başkanı ile MHK başkanının görüşmesinin kime nasıl bir faydası olabilir?" dedi.

"Çok sakin bir konuşma geçtiğini varsayalım" diyen Sarvan, "Bir taraf şikayet edecek, MHK ise teselli edici cümleler kullanacak. Sonra da bu, kulüpler tarafından (telafi edilecek) şeklinde algılanıyor. Maçın üzerinden geçtikten birkaç gün sonra medeni bir şekilde konuşulur. Eski alışkanlıkların ortadan kalkması gerekir. Bunlar eski dönemlerden kalan alışkanlıklardır" ifadelerini kullandı.

DEVRE ARASI TELEFON GÖRÜŞMELERİ
Oğuz Sarvan, maçların devre arasında hakemlerin telefonla görüştükleri yönündeki iddialara da şöyle yanıt verdi:
"Göreve geldiğimizde hakemlere şunu söyledik, (Devre arasında telefonunuz kazayla da olsa açıksa, bırakın gidin. Ya da maçın yarıda bırakılmasına karar verirken telefon açıp bize sorarsanız, bırakın bu işi. Bütün kararları sizin vermeniz gerekir.) Bunu ilk toplantımızda da söyledik, devre arasında da."

İstanbul Büyükşehir Belediyespor-Diyarbakırspor maçıyla ilgili olarak bir gazetede "Sahaya çıkarsan düdüğünü asarsın" haberi çıktığını anlatarak, "Hüseyin Göçek soyunma odasına gittikten sonra beni aramış ve ben de ona böyle söylemişim. Külliyen yalan. Bunu yazan arkadaş ya bilerek yapıyor, ya da kullanılmıştır" diye konuştu.

Kural hatası konusuna da değinen Sarvan, "Herhangi bir talep geldiğinde, önce maçın hakemine soruyoruz. Onun algılamasına göre de kararımızı veriyoruz. Bursaspor maçındaki penaltı noktasının dışından yapıldığı iddia edilen atışla ilgili Antalyaspor'dan bize bir başvuru gelmedi, ama gelseydi biz Bülent Yıldırım'a soracaktık" şeklinde konuştu.

"KESİN HÜKME VARAMADIM"
Beşiktaş-Trabzonspor maçında penaltı tartışmalarının yaşandığı pozisyonla ilgili olarak sorulan bir soruya da Sarvan, "Ben televizyondan defalarca izledim, kesin bir hükme varamadım. Bugün (Bünyamin Gezer'den itiraf) diye bir haber var. Kendisiyle konuştum, kimseyle görüşmediğini söyledi" yanıtını verdi.

Yardımcı hakemin neden pozisyona müdahale etmediği sorusuna ise Sarvan, "Yardımcı hakemlere verilen talimat şu, penaltı kararı veriyorsanız yüzde 100 emin olmalısınız. Emin değillerse böyle bir karar veremezler" diye cevap verdi.

"KUDDUSİ BIRAKIYORDU, ŞİMDİ EN İYİSİ"
Hiçbir hakeme karşı ön yargılarının bulunmadığını anlatan MHK Başkanı Oğuz Sarvan, "Kuddusi Müftüoğlu geçen sene bırakıyordu. Hatta Antalya'ya gittiğimde (Bırak gel aramıza) diyecektim ama konuşamadık. Şimdi sezonun en iyi hakemi. Kimseye karşı bir peşin hükmümüz yok" dedi.

Sarvan, Avrupa'daki üst liglerde 20 hakemin görev yaptığını belirterek, "Bizde 25 hakem var. Biz bunu 22, sonra da 20'ye indirmek istiyoruz. Bunların 18'inin de her maça çıkabilecek olması gerekir. 25 hakemimiz var ama her maça çıkabilecek 10-11 hakemimiz var" şeklinde konuştu.

Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım'ın devre arasında hakem soyunma odasına gittiği yönünde haberler yer aldığının hatırlatılması üzerine de Sarvan, "Hakem kamplarında biz isim konuşmuyoruz. Böyle bir durumda uzmanlarımız neler yapılması gerektiğini bilimsel olarak anlatıyorlar. Kuddusi ile kampta konuşuldu. Ne oldu ne bitti diye değil de, böyle bir durumda şöyle yapılması gerekir diye uzmanlar tarafından öneriler yapıldı" ifadelerini kullandı.

Bu arada Oğuz Sarvan, Diyarbakırspor'un Basın Sözcüsü ile federasyon binasında görüştüklerini ve bu görüşmenin son derece medeni bir şekilde gerçekleştiğini kaydetti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...