Savunma hattının yükselişi

Yılın Oyuncusu ödülünün en güçlü adayı olarak Barcelona’nın forveti Lionel Messi gösterilirken, Kasım 2009 Castrol Klasmanı, savunma oyuncularının yükselişine dikkati çekiyor.

Haberler - Ntvspor 21.12.2009 - 15:25

Savunma hattının yükselişi

Futbol dünyasında her zaman Messi gibi Dünya Kupası’nda mücadele eden diğer hücum oyuncularının gösterdikleri performans ön plana çıkar, yıldızlaştırılır. Yılın Oyuncusu Ödülü söz konusu olduğunda da savunma oyuncuları yine ikinci planda kalırlar. Oysa tamamen objektif kriterleri dikkate alarak, her bir oyuncuyu her maçta tek tek inceleyen Castrol Klasmanı, tüm önyargıları bir tarafa iterek savunma oyuncularının müthiş performansına işaret ediyor.

Milli takım antrenörleri ve takım kaptanları tarafından belirlenen FIFA’nın prestijli ödülü için hazırlanan 23 kişilik orijinal aday listesinde[1] de Barcelona’dan Carles Puyol ve Chelsea’den John Terry olmak üzere sadece iki savunma oyuncusu yer alıyor. 

SAVUNMA OYUNCULARI CASTROL KLASMANINDA
Castrol tarafından, her oyuncunun son 12 ayda Avrupa’nın ilk beş ligindeki ve Şampiyonlar Ligi’nin bütün maçlarındaki katkısını ölçmek için objektif analiz ve yüksek teknolojiyi kullanılarak oluşturulan Castrol Klasmanı, tüm oyuncuları eşit olarak analiz ediyor. Bu analizin sonucunda Castrol Klasmanı’nın ilk 50 sırasında, 17 forvet ve 17 orta saha oyuncusunun yanında, 11 savunma oyuncusu ve 5 kaleci yer alıyor.

Kasım analizlerine göre, savunma oyuncularının Klasman’da üst sıralara doğru ilerledikleri görülüyor. İlk on içinde Messi, Cristiano Ronaldo ve Thierry Henry gibi şöhretli forvetler karşısında, Barca’nın üç savunma oyuncusu Puyol (8), Gerard Pique (5) ve Daniel Alves (9) savaşıyor.  Öndeki gruba girmeye çalışan oyuncular ise Manchester United’dan Nemanja Vidic (15), Bayern Munich’ten Daniel van Buyten (18) ve Bayer Leverkusen’den Sami Hyypia (21).

Oysa 1991’den bu yana, FIFA Dünyada Yılın Oyuncusu ödülü adayları arasında ilk üç sıraya sadece 3 savunma oyuncusu girmeyi başardı: Fabio Cannavaro, Roberto Carlos ve Paolo Maldini.

YILDIZLAŞAN FUTBOLCULAR…
Son 12 ayda oynadığı maçların neredeyse yarısında gol yemeyen ve Şampiyonlar Ligi’nde rakiplerine kaleyi bulan şut olanağını vermeyen Barcelona’nın etkileyici savunma karnesi savunma oyuncularının önemini tam olarak gözler önüne seriyor.

Puyol, son bir yılda Şampiyonlar Ligi’nde girdiği ikili mücadelelerin yüzde 84’ünü kazanarak Barcelona savunma duvarını epey sağlamlaştırdı. Turnuvadaki diğer oyunculardan daha fazla orta yapan (20) Alves ise, aynı zamanda La Liga’da son 12 ayda attığı 6 golle en golcü savunma oyuncusu unvanını kazandı.

Şampiyonlar Ligi’nde son bir yıl içinde 108 kez top uzaklaştırarak rekor kıran Vidic de, bu performansı ile savunmadaki mükemmel oyununu, dört önemli fırsatı gole çevirerek golü koklamadaki başarısıyla birleştirdi; böylece Manchester United adına olağanüstü bir performans sergiledi.

Kasım ayında en şaşırtıcı çıkışı Hyypia gerçekleştirdi. Ekim ayı tablosunda 53’üncü sıradayken, Castrol Klasmanı’nın savunma oyuncuları sıralamasında 6. oldu. Bu yaz Liverpool’dan transfer olan 36 yaşındaki Finlandiyalı oyuncu, yeni kulübü Leverkusen’in Barcelona ile birlikte Avrupa’nın ilk beş liginde yenilmeyen iki takımdan birisi olmasını sağladı. Hyypia bütün maçlara ilk 11’de başladı ve ikili mücadelelerde yüzde 83’lük başarı yakaladı. 14 maçta yalnızca 9 gol yiyen Leverkusen’in Bundesliga’daki en iyi savunma karnesine sahip olmasında Hyypia’nın etkisi büyük…

Van Buyten de bu sezon Bundesliga ve Şampiyonlar Ligi’nde girdiği 23 ikili mücadelenin 22’sini kazanarak (yüzde 96) etkileyici bir performans gösterdi. Belçikalı milli oyuncu, aynı zamanda 2008 Aralık ayından itibaren kaydettiği beş gol ile Bundesliga’nın en çok gol atan savunma oyuncusu…

Sayfa Yükleniyor...