Scolari Bunyodkor ile imzaladı

Chelsea'nin eski teknik direktörü Scolari, Özbekistan’ın Bunyodkor kulübü ile 1.5 yıllık kontrat imzaladı.

01.07.2009 - 14:45

Scolari Bunyodkor ile imzaladı

TAŞKENT - Özbekistan'ın Bunyodkor kulübü ile 1,5 yıllık kontrat imzalayan İngiltere Premier Lig takımı Chelsea'nin eski çalıştırıcısı Luiz Felipe Scolari, bugün basına resmen tanıtıldı.

Taşkent'teki İnter Continental Otelinde düzenlenen tanıtma töreninde basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Scolari, bu yeni görevine memnuniyetle başlayacağını ifade ederek, amacının Özbekistan futbolunun daha üst düzeylere çıkmasına katkıda bulunmak olduğunu kaydetti.

Scolari, Bunyodkor kulübünde geçen sene Chelsea'de de birlikte çalıştığı yardımcı antrenör Flavio Da Cunia Tesheira, fizik-kondisyon çalıştırıcısı Darlan Jose Sneider ve kaleci antrenörü Antonio Carlos Pracidelli'nin yanı sıra Özbekistan A Milli Takımı Teknik Direktörü Mircelal Kasimov ile çalışacağını ifade ederek, Kasimov'un teknik konularda yardımcı olacağını belirtti.

Scolari, Özbekistan'da futbolun gelişmesine çok önem verildiğini, Bunyodkor'un gelecek sene inşaatı tamamlanacak yeni stat ve tesislerinin bunun bir göstergesi olduğunu ifade ederek, bu tür projelerin ülkede futbolun kalkındırılmasına yardımcı olacağını belirtti.

Bunyodkor kulübünü lig arasında teslim almakta olduğunu, bu yüzden bu sezon sonuna kadar mevcut futbolcularla yakından tanışarak, lig sonuna kadar bu futbolcularla devam edeceğini kaydeden Scolari, takıma takviye yapılıp yapılmayacağı konusunu sezon sonunda ele alacağını ifade etti.

Bir gazetecinin kulübün daha önceki çalıştırıcısı Arthur Zico'nun, kulüp ile olan kontratı sona ermeden kulüpten ayrıldığını hatırlatarak, kendisinin kulüp ile olan 1,5 yıllık kontratına ne kadar bağlı kalacağını sorması üzerine Scolari, kontratın her zaman sonuna kadar yerine getirilmesi gerektiğini, kulüp ile olan 1,5 yıllık kontratın sona ermesinin ardından tarafların isteğine göre, bu kontratın 1 yıl daha uzatılabileceğini belirtti.

Özbek futbolunun kalitesi ile ilgili soru üzerine konuşan Scolari, Özbekistan–Japonya maçını tribünden izlediğini hatırlatarak, “Özbek futbolu iyi düzeyde, ancak bunu daha üst düzeye çıkarmak gerekir diye konuştu”.

Gazetecilerin Bunykodkor için niye Scolari'nin seçildiğiyle ilgili sorusu üzerine konuşan Bunyodkor Kulübü İcra Direktörü Tevekkel İsmailov, Scolari'nin dünyanın en iyi teknik direktörlerinden biri olduğunu ve onun Güney Amerika'nın yanı sıra Avrupa'da ve Asya'da çalışma deneyimlerinin olduğunu ifade ederek, ''Biz Bunyodkor için en iyisini seçtik'' şeklinde konuştu.

Scolari'den kulüp faaliyetinde sadece başarılı sonuçlar değil, Özbek futboluna katkıda bulunmasını da isteyeceklerini ifade eden İsmailov, Scolari'nin çalıştığı her yerde başarılı olan bir antrenör olduğunu, bu yüzden başarılı olacağına inandığını vurguladı.

Daha sonra Bunyodkor İcra Direktörü Tevekkel İsmailov'un elinden Bunyodkor formasını teslim alan Scolari, bunun ardından Alman şirketi tarafından inşaatı devam eden 40 hektarlık alanı kapsayan kulübün yeni stadı, spor tesisleri ve Bunyodkor Futbol Akademisi inşaatı hakkında bilgi aldı.

Bugün kulüp futbolcuları ile ilk antrenmana çıkacak olan Scolari, 3 Temmuz'da kulübü ile deplasmanda lig üçüncüsü Nasaf ile ilk maçına çıkacak.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...