Semih'in avukatı NTV Spor'a konuştu

NTV Spor'a konuşan Fenerbahçe'li futbolcu Semih Şentürk'ün avukatı Şenol Çilek, sarı lacivertli kulübün opsiyon hakkını kullanırken kendilerine bilgi vermemesini içerlediklerini söyledi.

Ntvspor 08.01.2010 - 02:08

Fenerbahçe’nin milli futbolcusu Semih Şentürk’ün menajeri ve avukatı Şenol Çilek, Spor Gecesi programında Ersin Düzen’in sorularını yanıtladı.

Çilek, Fenerbahçe'nin opsiyon hakkını kullanmak için federasyona başvuruda bulunmasının doğal olduğunu, ancak kendilerine bilgi verilmemesini içerlediklerini söyledi.

Siz 2 yıl önce Semih Şentürk adına Fenerbahçe yönetimiyle bir sözleşme yaptınız. Bu sözleşmeyi imzalarken bir opsiyon söz konusuydu. Sarı lacivertliler de doğal olarak bu hakkını kullanmak istedi. Şimdi ne değişti, neden bu opsiyonu kabül etmemeyi düşünüyorsunuz?


2 yıl önce Fenerbahçe kulübüyle 2 yılı garanti, 1 yılı da opsiyonlu olmak üzere 3 yıllık bir sözleşme imzaladık. Bu opsiyon maddesi Fenerbahçe kulübünün tek taraflı olarak opsiyon hakkını uzatabileceği şeklinde düzenlenmişti. Buraya kadar doğru. Burada bir bedel de belirlenmişti, fakat bizim yaptığımız anlaşmalarda, bu bedelin daha sonra yeniden bir araya gelerek kararlaştırılacağı ve hatta sözleşmenin 3., 4. ve 5 yıllar için uzatılabileceği konusunda genel bir görüşmemiz olmuştu. Kaldı ki bu süreç içinde geçtiğimiz sezon içinde futbol kamuoyunda ciddi bir karar alındı. FIFA’nın CAS kararları çerçevesinde Futbol Federasyonu Tahkim Kurulu, Aurelio davasında kulüpler lehine olan tek taraflı opsiyonu geçersiz kıldı. Futbol dünyasında bir değişiklik yaratıldı. Bizim için değişikliğin gerekçesi bu değil tabii ki. Fenerbahçe kulübünün bize herhangi bir bildirimde bulunmaksızın opsiyonu kullanmak istemesini biraz içerledik açıkçası.

Peki siz Fenerbahçe’nin opsiyon hakkını kullanmak için federasyona başvuruda bulunduğunu nasıl öğrendiniz?
Biz bu durumu basından öğrendik. Atlamamamız gereken bir husus var. 31/12/2009 tarihine kadar Fenerbahçe kulübü bu opsiyonu zaten kullanmalıydı. Bu nedenle sarı lacivertli kulübün opsiyon hakkı için federasyona başvurmayı doğaldır. Yalnız bize bildirilmesi ve en azından, “biz opsiyonu kullanıyoruz, ama rakam için daha sonra yeniden bir araya geliriz, ya da 1 yıl değil daha fazla düşünüyoruz” gibi bir yaklaşım göstermeleri bizi daha çok mutlu ederdi. Fenerbahçe kulübü nasıl 31/12/2009 tarihine kadar bu opsiyonu kullanmak zorundaydı hukuken, biz de hukuken bu opsiyonun geçersizliği için federasyona bildirimde bulunmak zorundaydık.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...