Şenol Güneş: Gereksiz kart görenlere ceza gelecektir

Beşiktaş Teknik Direktörü Şenol Güneş, 4-0'lık Torku Konyaspor galibiyeti sonrası henüz hiçbir şeyin bitmediğini söylerken, "Biz keyif alarak oynamaya çalışıyoruz. Artılarımızı biliyoruz, eksiklerimizi konuşalım. Daha hiçbir şey bitmedi" dedi. Oyundan çıkarken tepki gösteren Quaresma konusuna da değinen Güneş, "Hatalar olacaktır. İnsanların olduğu yerde hata olur. Gereksiz kart görenlere ceza gelecektir" diye konuştu.

Ntvspor 27.12.2015 - 22:34

Şenol Güneş: Gereksiz kart görenlere ceza gelecektir

Beşiktaş Teknik Direktörü Şenol Güneş, 17 maçta 41 gol atmalarını ve sezonun ilk yarısını lider tamamlamalarını değerlendirirken, "Sonuçta şunlar oldu, bunlar oldudan çok biz ilk yarı ne yaptık buna bakmak lazım. Sezona iyi başladık. İlk maçımızı kazandık ilk yarının son maçını da kazandık. Baktığınızda 10 puan kaybettik. Daha fazla puan alabilirdik. Bir iki maçta sendeleme yaptık. Akhisar maçını 2-0 kaybettik, bu maçı 4-0 kazandık. Tam tersi olabilirdi. Tartışmaya, yoruma açık. Futbolun doğruları vardır. Oyuncularıma da aynı şeyi söylüyorum, 'Siz, size ait olan yeteneğinizi, karakterinizle bütünleştirdiğiniz zaman, zaten ortaya bu futbolu koyup keyif alıyorsanız, işinizi yapmış olursunuz. Sonuç bununla beraber gelir veya gelmez" dedi.

4-0'lık Torku Konyaspor maçını ise Güneş, "İlk yarıda karşımızda iyi bir takım vardı. Alanı iyi daraltıp, daralttığı alanlarda baskı yapıp, zaman zaman uzun top atmaya çalıştılar. Zaman zaman bizim oyunumuzu bozmaya çalıştılar. Akıllı oynadılar. Biz zaman zaman acele ettik. Bloklar çok koptu. Önde baskıyı iyi yapamadık; dolayısıyla düşündüğümüz oyunun gerisinde kaldık. İkinci yarı daha akıllı, sabırlı, daha hızlı ve tempolu oynayınca sonuç geldi. İlk yarıda Ricardo çok güzel ortalar yaptı. İkinci yarıda ortalar İsmail'den de geldi. İsabetli değildi ve çoğalamadık. Eksiklerimiz vardı. İkinci yarıda 4-0'dan sonra da hatalarımız vardı. Oyun kontrolünü kaybettik. 4-0'dan sonra iki tane sarı kart gören bir takımın hala eksiği var demektir. Önemli olan aklı anlayışı sabrı ve oyunu iyi yönetmek gerekiyor. Orada sıkıntılar var. Genel olarak oyunculara, teknik heyete ve yönetime seyirciye teşekkür ediyorum. Sezon başından bu yana Türk futboluna biraz daha ivme kazandıracak bir futbol anlayışı sergilediler" ifadelerini kullandı.

"BİZ SADECE REHBERLİK EDİYORUZ"

Maçlar sırasında sonradan oyuna giren oyuncuların skora katkı yaptığının hatırlatılması üzerine ise deneyimli teknik adam, "Benim bir şey yaptığım yok. Onlar yapıyor biz yardımcı oluyoruz. Zaman zaman davranış ve oyun olarak hata yapan oyuncular var. İnsanların olduğu yerde hata olur. Ancak takım dediğimiz zaman 11 tane futbolcuyla çıkma durumumuz olsaydı, 11 futbolcuya para verirdik. Şu an 22 oyuncumuz var hepsi bizim için çok önemli. Hep söylüyorum, 'Oynamayan futbolcu da önemli.' Oyuncuların çocuk gibi olan tarafları oluyor. Zaman zaman duygularını kontrol edemiyorlar. Küsmeler, kızmalar olabiliyor. Bunua aşacağız. Kenardan giren oyuncu direk oynayabilir. Bunu ben değil oyuncu tayin ediyor. Biz sadece rehberlik ediyoruz. İyi işler yaptılar. Olcay bugün direk başlayabilirdi. Kerim ve Cenk de öyle. Ama istekleriyle akıllı oynamayı biraz karıştırıyoruz" diyerek oyuncularına göndermede bulundu.

GEREKSİZ KART GÖRENLERE CEZA YOLDA

Quaresma'nın çıkarken tepki göstermesini ise Şenol Güneş; "Alma nedenimi açıklamaya gerek yok. Oyuncu sahada yanlış yaptığında bazen tutar bazen çıkarırız. Her şey açıklarsak zaten bunun sonu olmaz. Çıktıktan sonra yanlış yapmasından çok kart görerek yanlış yaptı. Mario da yanlış yaptı. Mario, doğru haklı ama kart görmemesi gerekirdi. Top ayağımızdakyken Atiba topu kaptırdı, Rhodolfo kart gördü. 4-0'ken iki kart görüyorsak yanlış. Gereksiz pozisyonda gereksiz kart görmemeliyiz. Büyük takımlar daha az hata yaparlar. Eğitimde vardır zaten, çocuklar hatalar yaptığı zaman çocuklara değil davranışlara ceza veririz. Biz de ceza vereceğimizi bilsinler" diyerek oyundan çıkarken tepki gösteren Ricardo Quaresma'ya ceza verileceğini dile getirdi.

Beşiktaş'ın keyif veren bir futbol sergilediği yorumları için ise Şenol Güneş, "Biz keyif alarak oynamaya çalışoruz. Oynamaya çalışan bir takımız. Ancak bu oyunun keyfinini daha akılcı yapmalıyız. Hiçbir şey bitmedi. Eksiklerimizi konuşalım. Daha az gol yiyeceğiz, rakibe daha az pozisyon vereceğiz, daha güçlü olmalıyız. UEFA Kuası'ndan elendik. Eksikleri gidermek durumundayız. İkinci yarı devam edecek. Kadromuzdaki oyuncularımızın daha da gelişmesi gerekir" diye konuştu.

"KALECİ SORUNUMUZ YOK"

Kaleci transferi yapıp yapmayacakları sorusuna ise Beşiktaş Teknik Direktörü Şenol Güneş, "Kaleci sorunumuz yok. Tolga ve Günay var. Bir kaleci daha almalıyız. Alternatif olarak sıkıntımız yok. Stoperde sayısal var ama arayışımız var. Transfer; sportiftir, teknik, psikolojik ve ekonomik olarak bir araya geldiğinde yaparsınız. Kamuoyunda bir isim yazılıp çiziliyor. Bir sürü isimlerle ilgili arkadaşlar her gün beyanat yazıyor. Bu bizi yaralıyor. Şu oyucuyu şu kaleciyi istemişim. Zaten istesem ben bunu yönetimle paylaşırım. Elimizdeki Tolga ve Günay'ı da sahiplenmeliyiz. İnsanlar hatalarıyla vardır. Hatalarını hoş görürüz.

Ben de dahil bize sahip çıksınlar. Gittiğimiz zaman eleştirileri yapsınlar" diyerek sözlerini bitirdi.

Sayfa Yükleniyor...