İlişkili Haberler

FIFA Başkanı Sepp Blatter görevinden istifa ettiğini açıkladı. FIFA, yakın bir zamanda olağanüstü kongreyle yeniden seçime gidecek.

FBI'ın Zürih'teki otel baskınında FIFA yetkililerini tutuklamasından 6 gün sonra, 79 yaşındaki Blatter, Zürih'te basın toplantısında yaptığı açıklamada, FIFA başkanlığı görevinden istifa ettiğini açıkladı.

Blatter, açıklamasında "FIFA benim hayatım, benim için en önemli şey FIFA ve dünya futbolu. Benden sonraki başkanın seçilmesi için olağanüstü seçime gidilecek" ifadelerini kullandı ve kürsüden ayrıldı.

17 yıldır FIFA başkanlığını yürüten Blatter, geçtiğimiz hafta Ali bin El Hüseyin ile seçim yarışına girmiş ve Ürdün Prensi Hüseyin'in 2 turda çekilmesiyle yeniden başkan seçilmişti.

Futbolun zirvesinde olağanüstü seçimin aralık ve mart ayları arasında yapılması bekleniyor.

ZOR AMA CESURCA ALINMIŞ BİR KARAR

UEFA Başkanı Michel Platini, FIFA Başkanı Joseph Sepp Blatter'in görevini bırakacağını açıklamasının doğru bir karar olduğunu söyledi.

UEFA'dan yapılan yazılı açıklamada, Blatter'in FIFA'daki başkanlık görevinden istifasını değerlendiren Platini, "Zor ama cesurca alınmış doğru bir karardı" ifadesini kullandı.

Bu arada, Blatter'in istifa kararının ardından FIFA, başkanlık seçimi için olağanüstü toplanacak. Blatter, yeni başkan belirlenene kadar görevine devam edecek.

FIFA'nın üst düzey yöneticilerinin gözaltına alındığı Zürih'te düzenlenen operasyonla, 2018 ve 2022 Dünya Kupası kapsamında "kara para aklandığı" gerekçesiyle geçen hafta açılan soruşturmanın gölgesinde düzenlenen kongrede Blatter, 5. kez başkanlığa seçilmiş ve bu durum uluslararası kamuoyunda tepkiyle karşılanmıştı. 

PRENS ALİ YENİDEN ADAY

Ürdün Prensi Ali bin el-Hüseyin'in, FIFA Başkanı Joseph Sepp Blatter'ın görevini bırakma kararı almasının ardından, yeniden FIFA Başkanlığı'na aday olmaya hazırlandığı açıklandı.

Ali bin el-Hüseyin'in yardımcısı Salah el- Sabra, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Blatter'ın istifasını açıklamasının ardından Prens Ali'nin yeniden FIFA Başkanlığı'na aday olma kararı aldığını bildirdi.

Sabra, gerekli hukuki karşılığın verilmesi halinde Prens Ali'nin seçim olmaksızın FIFA Başkanlığı'na geçebileceğini ve bu görüşün bazı Avrupalı futbol federasyonları tarafından desteklendiğini savundu.