NTV

Serena'ya tarihi ceza

Ntvspor

Spor

Amerika Açık'ta raketini kıran ve küfreden Serena Willams'a bir Grand Slam tarihinde görülmüş en büyük ceza verildi.

Serena Williams'ın cezası belli oldu. Geride kalan sezonda oynanan Amerika Açık'ta raketini yere fırlatan ve hakeme küfreden Williams'a, bir Grand Slam tarihinde görülmüş en büyük ceza verildi. Serena Williams'a 82 bin dolarlık bir para cezası kesilirken, gelecek iki sene boyunca benzer davranışlar sergilemesi durumunda bu turnuvanın dışında bırakılmasına karar verildi.

Yapılan açıklamaya göre, Serena'nın benzer davranışları tekrar etmesi halinde 82 bin dolarlık para cezası da 175 bin dolara kadar çıkartılabilecek.

Bu arada Serena'ya verilen ve rekor olduğu açıklanan bu cezadan önce bir Grand Slam'da kesilen en büyük cezanın 1990'larda Jeff Tarango'ya verilen 48 bin dolarlık ceza olduğu belirtildi.

WTA sıralamasında zirvenin sahibi olan Serena, Amerika Açık'ta yarı finaldeyken -bu kupada zafere uzanan- Kim Clijters karşısında setlerde 1-0 ve ikinci sette de 6-5 (15-30)gerideyken çizgi faulu yaptığı gerekçesiyle hakem tarafından uyarılmış ve bu anda olaylar patlak vermişti. Bu oyunda kaybettiği puanların ardından seti de 7-5 kaybederek elenen Serena, bu faule çok sert tepkiler vermiş ve hakeme sözlü saldırıda bulunmuştu. Serena'ya elenmesinden bir gün sonra kurallara göre verilebilen en büyük ceza olan 10 bin 500 dolar ceza verilirken konuyla ilgili soruşturma açılmıştı.

Şu anda dünya sıralamasında 1 numarada yer alan ve teklerde 11, çiftlerde de 12 Grand Slam şampiyonluğu bulunan Serena'nın tamamlanan soruşturma sonunda gözlem altına alınmasına karar verilirken iki yıl boyunca turnuvalarda sergileyeceği tavırlara da çok dikkat etmesi gerekiyor. 1 numaralı kadın raketin, kariyeri boyunca kazandığı para ödülleri toplamı 25 milyon 506 bin Amerikan doları. Bu rakam aynı zamanda tüm kadın sporcular arasında bir rekor.