Seyrantepe TOKİ'ye kaldı

Galatasaray'ın yeni stadı için yapılan 4. ihale de iptal edildi. Stadın kalan kısmını TOKİ tamamlayacak.

27.08.2009 - 12:34

Seyrantepe TOKİ'ye kaldı

Toplu Konut İdaresi (TOKİ), Seyrantepe spor kompleksi ihalesini iptal etti.


Toplu Konut İdaresinin (TOKİ) Bilkent'teki merkezinde yapılan açıklamaya göre, verilen teklifler yeterli görülmediği için spor kompleksinin TOKİ tarafından tamamlanmasına karar verildi.

KARABEL: TOKİ SIKINTIYA GİRMEDEN YAPACAK GÜÇTEDİR
TOKİ Başkan Yardımcısı Ahmet Haluk Karabel, Seyrantepe Stadyumu'nun geri kalan yüzde 76'lık kısmının 1 yıl içerisinde tamamlanması şartıyla TOKİ tarafından ihalesinin en kısa sürede yapılacağını bildirdi.

Karabel, Seyrantepe Stdayumunun gelir paylaşımı yöntemiyle yapılması için 21 Ağustos'ta yapılan ihalede teklif veren firmalarla bugün gerçekleştirilen sözlü pazarlığın ardından açıklama yaptı.

TOKİ'de yapılan müzakerelerde, Aşçıoğlu A.Ş, Aşçıoğlu Limited Şirketi, Viatrans A.Ş, Ofton A.Ş, Meydanbey İnşaat Ticaret Sanayi Limited, Ağaoğlu GAMA İnşaat Madencilik Turizm İthalat İhracat Limited Şirketi İş Ortaklığı, toplam 1 milyar lira olan satış gelirini değiştirmezken toplam gelirden arsa payı karşılığı idare payını 70 milyon liradan 147,5 milyon liraya çıkardı. Grup, artan satış geliri üzerinden idare payını da yüzde 1'den yüzde 3'e yükseltti.

AFA Prefabrik Beton Sanayi Ticaret A.Ş. de 864 milyon 936 bin liralık toplam satış gelirini değiştirmezken idare payını 112 milyon liradan 127 milyon liraya çıkardı, artan toplam satış geliri üzerinden önerdiği yüzde 1'lik idare payını ise değiştirmedi.

Özkar İnşaat Ticaret Sanayi A.Ş, Emlak Pazarlama İnşaat Proje Yönetimi Ticaret A.Ş İş Ortaklığı da, bugün yapılan sözlü ve yazılı turda herhangi bir teklifte bulunmadı.

TOKİ Başkan Yardımcısı Karabel, ihale komisyonunun yaptığı değerlendirme sonucunda, firmaların teklif ettiği idare payı toplam gelirinin yeterli bulunmadığını, bu nedenle ihalenin iptal edilmesine karar verildiğini bildirdi.

TOKİ'nin en kısa sürede Seyrantapa Spor Kompleksi yapım işini kamu ihale mevzuatı hükümlerine tabi olarak hak ediş ödemek suretiyle ihaleye çıkaracağını açıklayan Karabel, inşaatın 1 yıl içinde tamamlanarak hizmete açılmasının öngörüldüğünü vurguladı.

TAVAN DAHİL 1 YILDA TAMAMLANACAK
Seyrantepe'nin yapımının TOKİ'ye ne kadara mal olacağının sorulması üzerine Karabel, ''Daha önceki ihalede Ali Sami Yen'den sağlanacak gelir ile Seyrantepe projesinin finansmanının yapılması ayrıca TOKİ ile de gelir payı verilmesi öngörülmüştü. Böylece kamudan bir kaynak çıkmayacaktı. Şu anda inşaatın yüzde 24'lük bölümü yapıldı. Yüzde 76'lık bölümünün hak ediş ödemek suretiyle tamamlanması için ihale yapacağız. Ali Sami Yen artık ayrıca değerlendirilecek. Ali Sami Yen'i daha iyi şartlarda değerlendirerek Seyrantepe'ye aktaracağımız kamu kaynağını en aza indirebiliriz. Dünya standartlarını dikkate aldığımızda açılır kapanır tavanlı 52 bin koltuklu, olimpik nitelikteki bir stadyumun koltuk başına maliyeti 2 bin Euro ama ihalede bu bedelin aşağıya düşürülmesi mümkün. TOKİ fazla sıkıntıya girmeden bu stadı ve birkaç stadı yapacak güçte'' şeklinde konuştu.

Karabel, ihalenin en kısa sürede yapılacağını vurgularken ''Bu stadyumun maliyeti 104 milyon Euro dersek yanlış olur mu?'' sorusuna, ''Bu şimdilik doğru olmaz'' yanıtını verdi.

Karabel ayrıca, iptal edilen ihalede açılır kapanır tavanın 1 yıl sonra yapılmasının öngörüldüğünün hatırlatılması üzerine, TOKİ'nin açılır kapanır tavan dahil stadyumu 1 yıl içinde tamamlamayı öngördüğünü bildirdi.

ÇELEBİ: TOKİ'NİN KARARI DOĞRU
Galatasaray Kulübü Yönetim Kurulu Üyesi Işın Çelebi ise, NTV'ye yaptığı açıklamada, TOKİ'nin aldığı kararı desteklediklerini ifade ederek, ''TOKİ'nin bu kararını oldukça doğru ve pozitif bir karar olarak değerlendiriyorum. Açıklamaları ben de takip ettim. Gördüğüm kadarıyla kafalarında belirledikleri düzeyi yakalamadıklarını anlıyorum. Dolayısıyla ihaleyi iptal ettiler ve kendileri yapmaya karar verdiler. Çok doğru bir karar, o yüzden yüzde 100 destekliyorum bu kararlarını'' diye konuştu.

Seyrantepe Spor Kompleksi projesininde herhangi bir değişikliğin olmayacağını anlatan Çelebi, ''Açıklamalardan anladığım kadarıyla aynı proje yürütülecek. Bir tek farklılık Ali Sami Yen Stadı'nın tapusu TOKİ'dedir. Ali Sami Yen'de Mecidiyeköy Meydanı'nın rahatlatılması için de 10 dönüm yeşil alan bırakılıyordu. TOKİ'nin yönetimine ve idarisine geçiyor. Bu bakımdan kentleşme açısından da çok rahatlatıcı bir karar. TOKİ'nin bunu yapma kararı birçok açıdan çok önemli avantaj sağlayacak nitelikte'' değerlendirmesinde bulundu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...