Seyrantepe'ye kırık not!

Galatasaray'ın Seyrantepe Stadı'nda inşaat yeniden başladı, ancak stad bu kez de UEFA kriterlerine takıldı. Özel bir Alman şirketinin yaptığı incelemeye göre stat, UEFA'nın seyirci konforu standartlarını karşılamıyor.

Ntvspor 03.12.2009 - 11:02

Seyrantepe'ye kırık not!

2016 Avrupa Futbol Şampiyonası’na ev sahipliği yapmak için adaylık çalışmalarına başlayan Türkiye Futbol Federasyonu, Avrupa Şampiyonası’nda kullanabileceği statları şimdiden denetlemeye başladı.

Özel bir Alman şirketi tarafından denetlenen statlardan, Türk Telekom Arena, UEFA'nın üst düzey statlar ile ilgili yeni kriterlerine takıldı. UEFA'nın yeni uygulamaya başladığı "seyirci konforu" kriterlerine uymayan Seyrantepe Stadyumu’nda, yaklaşık 10 bin koltuk, sahanın bir bölümüne görüş mesafesi olarak tamamen hakim değil. Bu durum, Türk Telekom Arena'nın, UEFA'nın elit statları arasına girememesi anlamına geliyor.

Türk Telekom Arena'nın mimarı Mete Arat ise denetim raporuna karşı çıktı. UEFA kriterlerinin yeni değiştiğine dikkat çeken Arat, dünyanın en önemli futbol arenalarındaki standartları dikkate aldıklarını söyledi.

Arat, NTV Spor'a yaptığı açıklamada, Türk Telekom Arena Stadyumu’nun tamamlandığında, dünya çapında bir spor kompleksi olacağına dikkat çekti ve yeni kriterlerin gerçekçi olmadığını söyledi.

Arat, projenin 52 bin seyircinin stadın neresinde oturursa otursun sahanın tamamını görebilecek şekilde tasarlandığının da altını çizdi.

Bu durum, son derece modern tekniklerle inşa edilen Kayseri Kadir Has Stadı’nı akıllara getirdi.

Geçen sezon hizmete giren Kadir Has Stadı’nda da bazı noktalarda sahanın görüş açılarının problemli olduğu belirtiliyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...