Seyrantepe'ye tek teklif

Yapımı Eren Talu'dan alınan Galatasaray'ın yeni stadı için 3. ihale yapıldı. Aşçıoğlu İnşaat'ın 'teşekkür mektubu'yla çekildiği ihalede SiyahKalem İnşaat 64.8 milyon TL teklif sundu.

27.07.2009 - 15:50

Seyrantepe'ye tek teklif

Galatasaray'ın Seyrantepe Projesi'nin üçüncü ihalesi için teklifler alındı. İhale için teklif veren tek firma SiyahKalem İnşaat oldu.

İhale Komisyonu'na sunulan iki dosyadan sadece bir teklif mektubu çıktı. Aşçıoğlu İnşaat'ın dosyasından teşekkür mektubu çıktığı anlaşılınca ihale için teklif veren tek firma olarak SiyahKalem İnşaat kaldı.

İhale Komisyonu SiyahKalem İnşaat'ın teklifini rakam ve firmanın yeterlilikleri açılarından değerlendirecek. Komisyon uygun gördüğü takdirde SiyahKalem İnşaatı yeni bir oturuma çağıracak.

İhale için teklif veren tek firma olan SiyahKalem İnşaat teklif mektubunda TOKİ'ye arsa payı olarak 64.8 Milyon TL, gelir artarsa yüzde 2 ek pay vermeyi vermeyi taahhüt etti. İhale Komisyonu'nun teklif veren firmayı oturuma davet etmeme ve ihaleyi iptal etme hakkı da bulunuyor.

Toplu Konut İdaresi 3 gün içinde teklifi değerlendirerek kararını açıklayacak. TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, istedikleri teklifin gelmemesi halinde projeyi kendilerinin üsteleneceğini açıklamıştı.

Yüzde 24'ü tamamlanan stat projesinin bir yıl içinde bitirilmesi planlanıyor.

TOKİ VE İBB İLE YAKIN İLİŞKİSİ VAR
Üsküdar merkezli kurulmuş bir firma olan SiyahKalem, bugüne kadar ismi kamuoyunda yakından ilgilenilen bir projeyle gündeme gelmese de, TOKİ’yle yakın ilişkileri mevcut. TOKİ’ye müşavirlik hizmeti veren firma, Samsun ve Kastamonu da altyapı ve çevre düzenlemesi işleri yürüttü.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile de çok sayıda proje yürüten SiyahKalem, asfalt ve yol çalışmalarından bazılarını üstlendi. Ayrıca, Kültür Koleji Kampüsü ve Beykoz Koru Villları gibi projeleri de SiyahKalem firması tamamladı.

SEYRANTEPE’NİN ÖYKÜSÜ
Galatasaray Kulübü, Ali Sami Yen Stadı ile Seyrantepe arazisinin takası için Nisan 2007'de GSGM ile protokol yaptı. Yapılacak stadın 49 yıllık kullanım hakkı Galatasaray'a verildi. Hazine'ye ait 120 dönüm arazi stat için TOKİ'ye devredildi.

Haziran 2007'de yapılan ilk ihalede Bozoğlu İnşaat en iyi teklifi verdi, ancak rekabet ortamı oluşmadığı gerekçesiyle iptal edildi.Temmuz 2007'de yapılan 2. ihaleyi Eren Talu,TOKİ'ye 234,6 milyon TL gelir payı teklifi ile kazandı, gelir artarsa yüzde 7 ek pay önerdi.

Talu-Alke ortaklığı Seyrantepe kompleksini tamamlayıp, Ali Sami Yen Stadı'nın bulunduğu 34.640 metrekare arazinin tapusunu alacaktı. Stadın 29 Ekim 2009'da açılması planlandı, ancak inşaata dair sıkıntılar giderilemedi ve TOKİ sözleşmeyi 2 Temmuz'da feshetti.

TOKİ, onaylı iş programına göre inşaatın yüzde 66'sının bitmiş olması gerektiğini, buna karşın yüzde 24'te kalındığını açıklamıştı. TOKİ gerekli işçi-malzeme-teçhizatın yüklenici tarafından sağlanamadığını, işçi ücretlerinin aksadığını belirtmişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...