'Shakhtar'ın zaferi mali krizi unutturdu'

Shakhtar Donetsk'in UEFA şampiyonluğu, Ukrayna'da bayram havası estirdi. Taraftarlar sevinçlerini sokaklarda kutladı. Düne kadar birbirlerine acımasız eleştiriler getiren liderler, şimdi kupa zaferini paylaşamıyor.

Ntvspor 21.05.2009 - 16:03

Ukraynalı gazeteciler, Shakhtar Donetsk'in Werder Bremen'i 2-1 yendiği UEFA Kupası finalinin, kısa bir süre için de olsa ülkede mali krizi unutturduğuna dikkat çekiyor.

"Ukrayna Futbol" gazetesi, başbakan Yuliya Timoşenko'nun maçı zaman zaman bağırarak ve ıslıklarla izlediğini yazmış. Başbakan "Taraftar olmak ne kadar zormuş" diyor ve galibiyet golünden sonra "Komşuların ne diyeceğine aldırmadan şarkılar söylediklerini" anlatıyor.

Ukrainskaya Pravda, Türk gazetelerinde "Turuncu Devrim" manşetiyle değinilen maçı Timoşenko'nun dört yıldır ilk kez giydiği turuncu bir tişörtle izlediğini belirtmiş. Timoşenko'nun maç sonunda şampiyon takımı kutladığını haber vermiş.

Kommersant Ukraina gazetesi, karşılaşmayı Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yuşçenko'nun da seyrettiğini aktarıyor. Gazetenin haberine göre Yuşçenko, zaferi, hatta maç skorunu önceden bildiğini söylemiş. Yuşçenko'ya bakılırsa "Ukrayna artık Avrupa futbol elitinin bir parçası".

24 gazetesi ise kazanılan zaferin yeni bir çağ başlattığı yorumunu yapmış.

Shakhtar Donetsk'in resmi web sitesinde de şampiyonluk övgü dolu sözler ile kutlanmış. Takımın adını Avrupa futbol tarihine yazdırdığı belirtiliyor ve "Artık bu fikirle yaşamaya alışmalıyız" deniyor. Ayrıca, Shakhtar'ın ligde bu sezon oynayacağı 3 maçı daha olduğu hatırlatılıyor. Başkan Rinat Akhmetov ile oyuncuların, kutlamaların lig bittikten sonra yapılması konusunda anlaştığı bildiriliyor.

ALMAN BASINI
Shakhtar donetsk'in zaferiyle sonuçlanan UEFA Kupası finali, Alman basınında geniş yer buldu.. Werder Bremen'in şansını değerlendiremediği görüşünü paylaşan gazeteler, final maçının Werder için büyük bir trajediye dönüştüğünü belirtti.

Tarihindeki ilk UEFA Kupası finalinden boynu bükük ayrılan Bremen ekibi için "Werder'in gözyaşı gecesi" başlığını kullanan Bild gazetesi, "Acı Final" ve "Şimdi her şeyi kaybetmiş mi olduk?" ifadelerine yer verdi.

Kicker de, "Son durak İstanbul" başlığını kullandığı maç yazısında, Werder Bremen'in zaferi kaçırdığını ve Almanya'ya eli boş döndüğünü belirtti. Kicker'de ayrıca Diego'nun eksikliğinin de önemli bir handikap oluşturduğuna değinildi.

"Donetsk, Bremen'in rüyasına son verdi" ifadesini kullanan Süddeutsche Zeitung Gazetesi'ndeki maç yazısının başlığında, teknik direktör Thomas Schaaf'ın kadro seçimindeki hataları ön plana çıkarıldı. Gazetenin dikkat çektiği bir başka nokta da, Brezilyalı oyuncuların attıkları gollerle geceye damgasını vurmasıydı.

Berliner Zeitung gazetesi ise, "Werder UEFA Kupası zaferini kaçırdı" başlığıyla verdiği haberde, Bremen ekibinin 17 yıl önce Kupa Galipleri Kupası finalinde elde ettiği başarıyı Şükrü Saracoğlu Stadı'nda tekrarlayamadığına değindi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...