Pereira: Sihir ilizyonistin işidir

Fenerbahçe'nin Atromitos maçı öncesi, basın toplantısında soruları yanıtlayan Vitor Pereira, agresif ve coşkulu takımı yaratmak için zamana ihtiyaçları olduğunu söylerken, kaliteli oyuncular da alınmış olsa, 2. haftada şampiyonluk ilan etme gibi bir durumun mümkün olmadığını belirtti.

Haberler - Ntvspor 26.08.2015 - 16:56

Pereira: Sihir ilizyonistin işidir

Fenerbahçe Teknik Direktörü Vitor Pereira ve Brezilyalı orta saha oyuncusu Diego Ribas, Atromitos'la yarın oynanacak maç öncesinde basın toplantısı düzenledi.

"KESİNLİKLE KÜÇÜMSEYEMEYİZ"

İlk maçtaki 1-0'lık avantaja rağmen kendilerini zorlu bir karşılaşmanın beklediğini belirten Vitor Pereira, "Skor olumlu ama kesinlikle motive olmuş şekilde gelecektir rakibimiz. Kendi kozları olan bir takım. Son 44 maçında kendi sahasında sadece 1 kez yenilmiş bir takımdan bahsediyoruz. Kesinlikle küçümseyemeyiz. Önde hızlı ve teknik kapasitesi yüksek oyuncuları var. Benim maçı nerede izleyeceğimden çok sorumluluklarımızı bilmemiz önemli çünkü Avrupa Ligi'nde yer almak istiyoruz" ifadelerini kullandı.

"ZAMANLAMAYI VE BASKIYI İYİ AYARLARSAK..."

Rakibin kontraataklarına karşı önlem alıp almadığının sorulması üzerine Portekizli teknik adam, "Hızlı kontraatağa çıkabilen bir rakip. Biz topa sahip olmayı amaçlayacağız, topu kaybettiğimizde de agresif şekilde baskı koyup topu kazanmak istiyor olacağız. Savunma arkasına top atmalarını engellemek istiyoruz bunun için de kontraatak başlamadan topu kazanmayı hedefliyoruz. Zamanlamayı ve baskıyı iyi ayarlarsak, kontrol altına alabiliriz maçı" yanıtını verdi. 

TEK FORVETLE DAHA İYİ OYNADIK"
Karşılaşmaya çift forvetle mi başlayacağının sorulması üzerine ise Pereira, "İki forvetle oynarsınız ama daha az ofansif de olabilir oyun. Bu, oyunun gidişatına, maça, oyunculara göre değişebilir. Saygı duyuyorum Türk basınına ve fikrinize ama
Rize maçında tek forvetle oynadığımız dakikalar, en çok topa sahip olduğumuz, oyunu domine ettiğimiz dakikalardı. İkinci golü beklerken, bir anlık dikkatsizlikle golü kalemizde gördük. İki forvet oynamadık diye yemedik golü. Ben bu şekilde yorumlamıyorum, tecrübelerim de bunu söylemiyor. Maçı tekrar izledim ve fikrim de değişmedi, maç içindeki en iyi dönemimizdi tek forvet oynadığımız süre. Saygı duyuyorum ama kabul etmiyorum bu fikri. Kaç forvetle oynayacağımıza 1
gün daha düşünerek karar vereceğiz, maç başlarken göreceksiniz. Aynı zamanda, kontraatağı kontraatak oynayarak da durdurabilirsiniz, bekler ve hızlı şekilde çıkarsınız ama benim karakterim böyle değil. Biz büyük takımlara yakışır şekilde oynayacağız. Top kaybında agresif hareket edeceğiz, en hızlı şekilde topu tekrar kazanıp oyunu domine etmek isteyen bir takımız, seviyemiz bunu gerektiyor" cevabını verdi.

"SİHİR İLİZYONİSTİN İŞİDİR"

Takımda yaratmak istediği agresifliğin ve coşkunun tam olarak ne zaman görülebileceğinin sorulması üzerine Portekizli teknik adam, "Aslında benim istediğime yakın takımı Marsilya maçında gördük, o maçta agresif görüntü koyduk, baskılıydık,
top bizdeyken de agresiftik, istediğime en yakın maçtı. Kesinlikle daha çok yol almamız, oyun ritmini yönetmek için zamana ihtiyacımız var. Bu takım kendini geliştirecek, baskı anında dengeli olmayı, topu kaybettiğinde nasıl tepki vereceğini öğrenecek. Kısa zamanda Shakhtar'a hazırlandık, maç ritmini artırmak için az antrenman, çok maç yaptık.

Antrenman ritmimiz bu yüzden maç ritmimizden biraz geride kaldı. Farklı dilleri konuşan, tam anlamıyla iletişimi sağlayamamamış bir takımız. Bu oyuncularla bazen benim bile iletişimim zor oluyor, bazı Türk oyuncularla da sağlayabilmiş değilim henüz iletişimi tümüyle. 2 lig maçı arasında Avrupa Ligi oynamak durumunda kaldık, Sadece işe inanırım, sihire inanmam. 4-5 kaliteli oyuncu getirdiniz diye harika bir oyun çıkacak diye bir şey yok. Kolektif oyunu henüz kaliteyle birleştiremedik, zamana ihtiyacımız var. Takımın zamanla birbirini tanıması gerekiyor. Takım olma duygusunu biz
kazandıracağız. 2. haftada şampiyon ilan edilmeli diyorsanız bu imkansız. Sihir ilizyonistin işidir benim işim değil. Hiçbir takım, 2. haftada şampiyon olamaz, bunu kafanızdan çıkarın. Bunu diyenler tecrübesiz gazetecilerdir. Bireysel kalitesi
yüksek oyuncularımız var ama henüz takım olmadık. İhtiyacımız olan tek şey Avrupa Ligi gruplarına kalmak. Daha sonra lige de bakıp hafta hafta değerlendireceğiz, bekleyin görün bu takımın neler yapacağını.

DIEGO'NUN GÖRÜŞLERİ...

Çaykur Rizespor karşısında, zeminin de istenilen seviyede olmamasıyla zor bir maçı geride bıraktıklarını söyleyen Diego, "Yeni bir şey değil, zaten Türkiye Ligi'nde bu zorlukları da yenmek zorundayız. Daha ekstra efor sarfetmemiz, güç kullanmamız gerekiyor, zemin ve havaya karşı iyi götürdük ama maalesef istediğimiz gibi gitmedi. Takımın güveni her hafta artıyor. Toparlandık o maçtan sonra, fizik durumumuz iyi, yarın iyi bir performans koymak için hepimiz istekli ve hazırız" yorumunu yaptı.

"HER DAKİKANIN TADINI ÇIKARMAYA ÇALIŞIYORUM"

Geçen seneyle bu sene arasındaki farkın ne olduğunun sorulması üzerine Brezilyalı yıldız, "Geçtiğimiz yılla ilgili çok yorum yapmak istemiyorum, geçen yıl da takım arkadaşlarımla en iyisini yapmak istedik ama ulaşamadık hedefe. Doğru olmaz
artık konuşmak geçen seneyi. Çok mutluyum şu an. Çok pozitif bir ortam var. İyi çalışıyoruz teknik heyetle, iyi bir ortam oluştu. Maç maç daha iyiye gideceğiz. Sahada olduğum her dakikanın tadını çıkarmaya çalışıyorum, hedef şampiyon olmak ve biz bunun için çalışıyoruz" yanıtını verdi. 

Taraftarın kendisinden beklentisinin farkında olduğunu belirten Diego, "Kendimi geliştirmeye çalışıyorum ama her maç oyunu değiştiren ben olamam. Takımın iyi olması önemli, takım halinde geliştirmeliyiz kendimizi. Beklenen gösteri ve şov da sonuçlarla gelecektir. Kendimize güvenimiz arttıkça gelecektir, bu takıma yardımcı olmak istiyorum" dedi. 

Sayfa Yükleniyor...