Türkiye Futbol Federasyonu, UEFA'yla dün yapılan toplantı sonrası İstinye'deki merkezinde, Spor Toto Süper Lig'in başlangıç tarihini ve TFF Süper Kupa maçının durumunu görüştü.

Yaklaşık iki saat süren toplantı sonrasında açıklama Başkan Mehmet Ali Aydınlar'dan geldi: 31 Temmuz'daki Süper Kupa finali ileri bir tarihe ertelendi, ligin başlama tarihi için savcılıktan gelecek belgeler beklenecek.

O belgelerle ilgili bugün basında yer alan 'şifreli' iddiası Aydınlar tarafından yalanlanırken, belgelerin, yalnızca belirlenen isimlerin parmak iziyle girilebileceği ve kasaların bulunduğu bir odada saklanacağı öğrenildi.

Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Ali Aydınlar, somut karar olarak Süper Kupa finalini erteleme kararının alındığı toplantı sonrası şunları söyledi:

— 31 Temmuz'da Fenerbahçe ile Beşiktaş arasında oynanacak Süper Kupa maçı ertelendi. Kupa maçı ileri bir tarihe ertelendi tarihi belli değil.

— Savcılıktan iddialarla ilgili belgeler yarından itibaren elimize gelmeye başlayacaktır. Bu yüzden Bank Asya 1. Lig'in ve Süper Lig'in ertelenip ertelenmeyeceği ile ilgili karar daha sonra verilecek.

— Dün hepinizin bildiği gibi UEFA ile Cenevre'de bir görüşme yapılmıştı. Arkadaşlarımız Cenevre'ye gitmişlerdi. UEFA'nın da bu konuda desteği ve güvencesi bizimle birlikte.

— UEFA, yapılan görüşmede takvimde değişiklik yapılmayacağını bize bildirmiştir. Şu an için daha önceden UEFA'ya bildirilen takımlar Avrupa kupalarına gidecek. Planda bir değişiklik yok.

— Biz yanlış bir karar vermek istemiyoruz. Yarından itibaren belgeler elimize geçtikçe bu konuyla ilgili kararları verebiliriz. Bizim elimize ne kadar belge geçecek bilmiyoruz. Belgeler elimize geçtikten sonra kararımızı vereceğiz. Eğer erteleme olursa ne kadar erteleme olacağını daha sonra karar vereceğiz.

-Biz kendi içimizde bir çalışma düzeni ayarladık. Bu düzen içinde kararlar alacağız. Henüz belgeler elimize gelmiş değil. Küme düşürme olacak mı ya da erteleme olacak mı henüz belli değil. Varsayımlar üzerine konuşmayalım.

BEŞİKTAŞ'IN KUPA İADE KARARI
Beşiktaş'ın kupayı iade kararı hatırlatılarak bu konuda karar alıp almadıklarının sorulması üzerine Aydınlar, ''Bu Beşiktaş'ın aldığı bir karar. Bu karara saygı duyuyoruz ama soruşturma sonuçlanıncaya kadar bizim yapacağımız bir şey söz konusu değil'' dedi.

KULÜPLERDEN YAPILAN AÇIKLAMA
Aydınlar, Fenerbahçe ve Trabzonspor kulüplerinden yapılan açıklamalara yönelik, ''Ben sert eleştiri görmedim. Kendi beklentilerini yansıtıyor. Açıklamaları bu çerçevede değerlendiriyoruz" şeklinde konuştu.

FENERBAHÇE FEDERASYON'DA
TFF'nin toplantısının ardından Fenerbahçe Başkan Vekili Nihat Özdemir, yönetim kurulu üyeleri Ali Koç, Abdullah Kiğılı, Serhat Çeçen'in de aralarında bulunduğu yöneticiler, Futbol Federasyonu'nun İstinye'deki binasına gitti. Burada yaklaşık 45 dakika kalan sarı-lacivertli yöneticiler, daha sonra buradan ayrıldı.

Nihat Özdemir, basın mensuplarının ısrarlı sorularına karşın, ''Prensip olarak açıklama yapmıyoruz'' derken, Fedearsyon'dan ayrılırken Mehmet Ali Aydınlar'a da bu ziyaret soruldu.

Fenerbahçeli yöneticilerin, 'şirket birleşmesine ilişkin' konuyu görüşmek üzere kendilerinden daha önce randevu aldığını ve ziyaretin bu nedenle gerçekleştiğini kaydeden Aydınlar, ''Bizim için sürpriz bir ziyaret değildi. Ziyaret öncesinde bu konuyu yönetim kurulu toplantısında görüşmüş ve karara bağlamıştık'' diye konuştu.

Fenerbahçe Kulübü'nün şike iddialarına yönelik yürütülen soruşturmaya ilişkin bugün yaptığı açıklamanın hatırlatılması üzerine ise Aydınlar, ''Fenerbahçe Kulübü kendi görüşlerini ortaya koymuş. Biz de saygıyla karşılarız. Bizim de kendi görüşlerimiz var. Herkesin kendi görüşü var. Açıklamada beni rahatsız bir unsur yoktu, doğrusu... Dolayısıyla biz bu konuyu konuşmadık'' dedi.

FUTBOL FEDERASYONU'NDA KOZMİK ODA
Aydınlar, Federasyon'dan ayrılırken, savcılığın göndereceği belgelerin korunmasına yönelik önlemler hakkında da konuştu.

Aydınlar, ''Belgeleri hem bizim hukukçularımız hem de Etik Kurul üyeleri inceleyecekler. Bununla ilgili güvenli bir oda sağladık. Kamera sistemi olan, şifreli giriş çıkışı olan, tüm oradaki işlemlerin kayıt altına alınacağı bir sistem oluşturduk. Soruşturma gizli olduğu için belgelerin, bilgilerin dışarı çıkmaması lazım. Bu konuda gerekli güvenlik önlemlerini aldık'' dedi.

"KESİNLİKLE BİZ BAKMAYACAĞIZ"
''Delillerin yeterliliğine nasıl kanaat getireceksiniz?'' şeklindeki soru üzerine ise Aydınlar, ''Ona biz kanaat getiremeyiz, hukukçular kanaat getirecek. Biz hukukçu değiliz. Kesinlikle biz bakmayacağız, biz Etik Kurul'un vereceği kararı bekleyeceğiz. Etik Kurul'un vereceği rapor üzerinden kararımızı vereceğiz.''