Silverstone'da son kez

Formula 1 Dünya Şampiyonası'nın ilk Grand Prix'si 1950'de Silverstone Pisti'nde yapılmıştı. İngiltere'nin ünlü yarış mekanı, bu hafta sonu şampiyonaya veda ediyor.

Ntvspor 17.06.2009 - 16:52

Silverstone'da son kez

İSTANBUL - Silverstone Pisti 59 yıldır pekçok unutulmaz yarışa mekan oldu. 1950'deki ilk yarışı Alfa Romeo'suyla İtalyan Gıuseppe Farina kazanmıştı. Bundan bir yıl sonra Arjantinli Ose Froilan Gonzalez, Enzo Ferrari'nin takımına ilk zaferini tattırdı. Alain Prost'tan Ayrton Senna'ya, Jacques Villeneuve'den Michael Schumacher'e kadar birçok efsanevi Formula 1 pilotu Silverstone'da zaferler yaşadı.

Britanya Grand Prix'si bu hafta sonu son kez Silverstone'da düzenlenecek. Yarış gelecek yıl Donnington Park'a taşınacak.

Donnington Park'ın zamanında hazır olup olmayacağı ise hala şüpheli. Ancak Formula 1'in ticari haklarını elinde bulunduran Bernie Ecclestone, Silverstone'a geri dönmemekte kararlı. Ecclestone, Donnington Park'ın gelecek yıl yarışa hazır hale getirilememesi halinde, Britanya Grand Prix'sine ara vermeyi, Silverstone'a dönmeye tercih edeceğini söyledi.

Silverstone son yıllarda yeni pazarların ortaya çıkmasıyla eski cazibesini kaybetti. Fakat yıldız pilotlar hala bu pisti seviyor.

Brawn GP pilotu Rubens Barrichello, Silverstone'un hem hıza müsait hem de güvenli olduğunu, dolayısıyla tüm istekleri karşıladığını söyledi. Barrıchello'nun takım arkadaşı ve şampiyona lideri Jenson Button da, Silverstone'un sağladığı hızlı ve akıcı sürüş imkanını övdü.

Silverstone'da geçen yıl koşulan yarışı kazanan Lewis Hamılton ise, "Bugünlerde buna benzeyen fazla pist yok. Silverstone çok özel bir mekan. Burada Formula 1 yarışına çıkan herkes bu pisti çok sever. Pilotlar otomobilin sınırlarını zorlayabilir ve Formula 1 otomobili kullanmanın ne kadar büyüleyici olduğunu hissedebilir" diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...