Soydaş, yaptığı açıklamada, Galatasaraylı oyuncu Barış Özbek'in kırmızı kart gördüğü pozisyonda teknik direktör Mesut Bakkal ile birlikte takımlarının oyuncularını sakinleştirmek için futbolcuların olduğu bölüme gittiklerini söyledi.

Mesut Bakkal'ın oyuncularına sakin olmaları konusunda müdahale edince kendisinin de arkada durduğunu anlatan Soydaş, "Orta sahanın orada, çizgideydim. O arada beklerken, Barış arkasını döndüğünde bir anda çarpıştık. Ben elimle sakin olması için onu tutmaya çalıştım. O ara anlamadım ben, Rijkaard elini yandan attı, kabanımın yakasından tuttu. Biraz boğazımı falan da böyle sıkar bir vaziyette... Önce tabii bir anlam veremedim" ifadelerini kullandı.Barış ve maçın gözlemcisinin de bu sırada yanında olduğunu ifade eden Soydaş, "Böyle hepimizi bir kucaklama vaziyetinde sürükledi. Onun üzerine kendimi de kurtaramadım. O sırada canım da yandı. Çünkü boynumda morarma falan da oldu, tırnaklar geçti. Ondan sonra ben de onun atkısını çektim. Olay bu. Ben Rijkaard'ı ilk anda görmedim bile. Çünkü arkadan geldi. Ben kenarda duruyordum, hoca gidince de kenarda bekledim. Ama anlamadım, o herhalde benim Barış'a mı saldırdığımı zannetti ya da başka bir şey mi düşündü anlamadım. Olay bu" diye konuştu.

Rijkaard ile aralarında herhangi bir sıkıntı olmadığını, bu gerginliğin ardından yedek kulübesine gittiğini, Rijkaard'ın da kendi tarafına yöneldiğini anlatan Soydaş, maç sonrası yapılan açıklamalarda bu gerginliğin gündeme geldiğini ifade etti. Soyunma odasında teknik direktör Mesut Bakkal'ın kendisine gerginliği sorduğunu ve boynunun biraz morarmış olduğunu gördüğünü anlatan Soydaş, Rijkaard'ın gerginlikle ilgili açıklamaları üzerine Mesut Bakkal'ın da basın toplantısında, boynundaki kızarmayı ve tırnak izlerini gündeme getirdiğini kaydetti.

Son 2 maçta ciddi bir başarıları olduğunu, bu başarının bu tür şeylerle gölgelenmesini istemediğini bildiren Soydaş, şunları söyledi: "Takımın dirilişi, canlanışı gerçekten bizim için önemli. Gaziantepspor maçında belki biraz pozisyon verdik, ama takım bırakmadı. Neticede 90. dakikada gol atarak puan kazandık. Bu maçta keza yine öyle, bir sürü pozisyona girdik. Uzatmada da olsa yine gol attık, kazanabilirdik de... Yani neticede takımın çok ciddi bir başarısı var, ivmesi var, bunun da bu tür olaylarla gölgelenmesini istemem. Neticede ne benim ona fiiliyatta öyle bir şeyim var, belki o da ne olduğunu anlamadan yapmıştır. Rijkaard, kariyeri belli bir insan, bizim de kariyerimiz belli. Neticede biz teknik adamlar olarak oyuncularımızı yatıştırmaya çalışıyoruz. Ama orada herhalde bir yanlış anlama mı oldu, anlamadım. Olay bu kadar."