Sivasspor'un stadına ikinci UEFA denetimi

UEFA delegeleri Sivasspor'un stadında incelemelerde bulundu. Sivasspor'un Şampiyonlar Ligi ön eleme maçlarını kendi stadında oynayacağı belirtildi

Haberler 07.07.2009 - 17:02

SİVAS - UEFA Delegesi David Petriashvili, Sivasspor'un maçlarını oynadığı 4 Eylül Stadı'nda Avrupa Şampiyonlar Ligi ön eleme maçları öncesinde incelemelerde bulundu.

Turkcell Süper Lig'i şampiyon Beşiktaş'ın ardından ikinci sırada tamamladığı için Türkiye'yi Avrupa Şampiyonlar Ligi'nde temsil edecek olan Sivasspor'un maçlarını oynadığı Sivas 4 Eylül Stadı, bu sezon ikinci kez UEFA'nın denetiminden geçti.

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Stadyum ve Güvenlik Müdürü Cenk Cem ile birlikte stadyuma gelen UEFA Delegesi David Petriashvili, 27 Nisan'da denetlediği 4 Eylül Stadı'nda Şampiyonlar Ligi ön eleme maçları öncesinde yine incelemelerde bulundu.

Sivasspor'un geçen sezon başında UEFA İntertoto Kupası'nda yaptığı maçlar nedeniyle UEFA kriterlerine uygun hale getirilen stadı gezen Petriashvili, Sivasspor Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Koordinatörü Faruk Taşseten ve tesislerden sorumlu asbaşkan Mehmet Ali Topal ile diğer kulüp yetkililerinden bilgi aldı.

Stadın alttan ısıtmalı hale getirilen ve yeni çim döşenen zemini ile yeni düzenlemeler yapılan VİP, basın ve misafir takım tribünlerini gezen Gürcistanlı Petriashvili, soyunma odaları, hakem odaları, basın toplantı odası, doping kontrol odası gibi bölümleri de inceledi.

Gezdiği bölümlerin fotoğrafını da çeken Petriashvili, stat hakkında notlar tuttu. İlk yaptığı denetimde yapılmasını istediği çalışmaların yerine getirilip getirilmediğini de denetleyen Petriashvili, yapılmasını istediği çalışmaların yapıldığını görünce memnun oldu. Statta Şampiyonlar Ligi ön eleme maçları öncesinde yapılan modernizasyon çalışmalarını beğenen Petriashvili, gördüğü ufak-tefek eksikliklerin giderilmesi için de talimatlar verdi.

Petriashvili'ye incelemeleri sırasında UEFA'nın maç organizasyonlarının televizyon yayını ve pazarlamasından sorumlu olan TEAM şirketinin yetkilisi İtalyan Fiziana Gaier de eşlik etti. Gezdiği bölümlerin fotoğrafını çeken Gaier, Petriashvili ile zaman zaman yapılan ve yapılması gereken çalışmaları değerlendirdi. Gaier, Şampiyonlar Ligi ön eleme maçlarındaki organizasyonda bir sorun yaşanmaması için kulüp yetkililerine çeşitli önerilerde bulundu.

Stadın UEFA yetkililerince Avrupa Şampiyonlar Ligi ön eleme maçları öncesinde son bir kez daha denetleneceği belirtildi.

SİVASSPOR GENEL KOORDİNATÖRÜ TAŞSETEN
Sivasspor Genel Koordinatörü Faruk Taşseten, UEFA yetkililerinin stattaki incelemeleri ile ilgili basın mensuplarına yaptığı açıklamada, bugün UEFA ve Futbol Federasyonu'ndan delegelerin stadyumda yapılan son çalışmalarla ilgili bilgi almak üzere sahaya geldiğini söyledi.

Yapılan işlerin çok çok beğenildiğini, ufak-tefek eksikliklerin olduğunu anlatan Taşseten, bu eksikliklerin giderilmesi için de çalışmaların devam ettiğini, bu konuda da yetkililerle mutabakat sağlandığını kaydetti.

Çalışmaların tamamlanmasının ardından UEFA yetkililerinin bir kez daha gelerek incelemelerde bulunacağını belirten Taşseten, ''Stadımız şu anda hazır hale gelmiş durumda. En son tetkikleri yapıldıktan sonra burada maçlarımızı oynayacağız. Herhalde bir sıkıntı olmayacak'' dedi.

UEFA yetkililerinin VİP tribününde, sağlık odalarında, tuvaletlerde ve yeni inşa edilen bölümlerdeki kafeterya, oturma salonu gibi alanlarda yapılan çalışmalara büyük önem verdiğini anlatan Taşseten, bu alanların istenilen kriterlerde yapıldığını, çok önemli eksiklerinin olmadığını söyledi.

Devam eden çalışmaların tamamlanması için 15 Temmuz'a kadar sürelerinin olduğunu belirten Taşseten, ''15-16-17 Temmuz gibi tekrar gelecekler, bitmiş haline bakılacak, ondan sonra da biz maçlarımızı burada oynayacağız. Hiçbir sıkıntı yoktur, hiçbir olumsuzluk çıkmadı. Ufak-tefek, işte 'park alanını buraya alalım, yayın alanını oraya alalım' diye şu anda öyle bir konuşma var. Onun haricinde hiçbir sıkıntımız kalmadı'' diye konuştu.

Taşseten, Şampiyonlar Ligi maçlarının 4 Eylül Stadı'nda oynanıp oynanmayacağı yönündeki soruya, ''Kesinlikle, ben onun altını çiziyorum, Şampiyonlar Ligi ön eleme maçlarımızı burada oynayacağız. İnşallah gruplara kalırız, gruplara kaldığımızda da maçlarımızı burada oynayacağız. Bir sıkıntımız yoktur'' yanıtını verdi.

STADA ŞAMPİYONLAR LİGİ MAKYAJI
Sivasspor'un geçen sezon UEFA İntertoto Kupası'nda mücadele etmesi dolayısıyla UEFA kriterlerine kavuşturulan 4 Eylül Stadı, bu sezon da Şampiyonlar Ligi maçları nedeniyle UEFA'nın belirlediği daha üst düzey kriterlere kavuşturuluyor.

Sivasspor'un Turkcell Süper Lig'de geçen sezonun 33. haftasında Gençlerbirliği ile oynadığı maçın ardından onarıma alınan 4 Eylül Stadı'nda çalışmalar tüm hızıyla sürüyor.

Çalışmalar kapsamında, yoğun kışın yaşandığı kentte maçların daha iyi şartlarda oynanabilmesi için stadın zemininin alttan ısıtmalı hale getirildiğini belirten yetkililer, drenajı yenilenen zemine yeni çim döşendiğini kaydettiler.

Kapalı tribün yanındaki tribünlerin genişletilerek üstünün kapatıldığını, ayrıca bu tribünlere kafeterya ve benzeri sosyal donatıların yapıldığını ifade eden yetkililer, misafir takım yöneticileri ve seyircilerinin maçları izlediği tribünlerin de modern bir hale getirildiğini, basın tribünündeki koltuk sayısının 175'e çıkarıldığını bildirdiler.

Stadın naklen yayın odaları, otopark, giriş kapıları, güvenlik noktaları gibi bölümlerinde de yeni düzenlemelerin yapıldığı ifade eden yetkililer, stadın Şampiyonlar Ligi için UEFA'nın istediği kriterlere uygun hale getirilmesi için yoğun çalışmaların yürütüldüğünü kaydettiler.

Öte yandan, Sivas Havaalanı'ndan 4 Eylül Stadı arasındaki yol güzergahına da stada gidişi gösteren tabelaların monte edileceği belirtildi.

Sayfa Yükleniyor...