Sofuoğlu en çok kazanan sporcu

Türk motosikletçi Kenan Sofuoğlu, Dünya Supersport tarihinde en fazla yarış kazanan sporcu oldu.

28.09.2009 - 15:52

ANKARA - Türk motosikletçi Kenan Sofuoğlu, elde ettiği 14 birincilikle Dünya Supersport Şampiyonası tarihinde en fazla yarış kazanan sporcu unvanına sahip oldu.

İtalya Imola Pisti'nde dün koşulan sezonun 12. ayağını birincilikle tamamlayarak kötü gidişe ''dur'' diyen Sofuoğlu, aynı zamanda bir ilki de gerçekleştirdi. 1998 yılından buyana düzenlenen Dünya Supersport Şampiyonası'nda 2007 yılında Dünya Şampiyonu olmayı başaran milli sporcu, toplamda kazandığı 14 birincilikle de tarihi bir başarıya ulaştı.

Öte yandan Sofuoğlu, 2007 yılında 13 yarışla zirvede yarışı bırakan Fransız Sebastien Charpentien'e ait olan rekoru da eline geçirmiş oldu. Ayrıca şampiyon olduğu 2007 yılında 8 birincilikle bir sezonda en fazla yarış kazanan sporcu unvanını da elinde bulunduran Kenan Sofuoğlu, Supersport'un ''en iyi'' yarışçısı ilan edildi. Sofuoğlu, Charpentien'in 10 sezonda ulaştığı başarıyı 3 sezonda geride bırakmayı başaran isim oldu.

Motosiklet Federasyonu Başkanı Süleyman Memnun, yaptığı açıklamada, Kenan Sofuoğlu'nun yeniden eski günlerine döndüğünü dile getirdi.

Kenan Sofuoğlu'nun kendileri için büyük bir şans olduğunu belirten Memnun, ''Federasyon olarak büyük gurur duyuyoruz. Kenan, büyük bir yetenek. Elde ettiği başarılar bir çalışmanın sonucudur. Şu an dünyadaki en iyi 3-4 sporcu arasında yer almaktadır'' dedi.

 

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...