Sofuoğlu, F1'e alternatif olacak

Formula 1'de Türkiye Grand Prix'sinin düzenlendiği İstanbul Park, kapılarını motosiklete açıyor. Bu yıl gerçekleştirilecek olan Türkiye Pist Şampiyonası'nda Yunan motosikletçilerin de katılacağı 4 pist yarışması düzenlenecek.

02.02.2011 - 11:29

Sofuoğlu, F1'e alternatif olacak

İstanbul Park'ta motosiklet yarışmalarının da yapılması konusunda Motosiklet Federasyonu ile İstanbul Park Organizasyon Şirketi arasında anlaşma sağlandı.

Motosiklet Federasyonu Başkanı Bekir Yunus Uçar, ''Uygun bir rakamda anlaşma sağladık. İstanbul Park'ta Türkiye Pist Şampiyonası'nı gerçekleştireceğiz'' dedi.        

Türkiye Pist Şampiyonası'nın 6 ayaktan oluştuğunu, 4 yarışmanın İstanbul Park'ta, diğer ikisinin de Yunanistan'da gerçekleştirileceğini belirten Uçar, konuşmasında Körfez Pisti'ne de değindi.

FORMULA 1'İN ALTERNATİFİ KENAN SOFUOĞLU
Pist yarışmalarının daha önce Kocaeli'nin Körfez ilçesindeki pistte gerçekleştirildiğini ancak şu an o yerin yarışma standardının çok altında kaldığını söyleyen Uçar, ''Pist sahibi olarak Kenan Sofuoğlu'nun yarışmasını getirmek temel hedefimiz'' dedi ve şunları ekledi:

"Körfez ve Kocaeli Belediyelerine yazılı olarak müracaat ettik. Bize devredilirse uluslararası yarışma yapılabilecek duruma getirmek için yatırım yapabileceğimizi bildirdik. Tahsis olursa biz orayı çok ciddi yatırımla mükemmel bir yarış ve eğitim alanı haline getireceğiz. Şu an bu şartlarda orada kesinlikle yarışma yapmayız. Zaten kimse de yarışmak istemiyor.

Eğer pist bizim elimizde olursa, oraya en az iki tane dünya şampiyonası getirebileceğimizi garanti edebilirim. Şu an oraya bu şartlarda uluslararası yarışma getirmek istemem.

''Kenan Sofuoğlu'nun yarışması F1'e alternatif olacak. Özellikle Kenan'ın yarışması F1'in son 3 sezonda topladığı seyirci sayısına, bir yarışta ulaşacaktır. 60 bin seyirciyi rahatlıkla oraya getirebiliriz. Bu pist bizim kullanımımızda olduğunda gerçekleşir.

DAHA ÖNCE BÜTÇE SORUNU NEDENİYLE YARIŞMA DÜZENLENMEDİ
Daha önce İstanbul Park'ta bütçe sorunu nedeniyle yarışma gerçekleştirilemedi. Şimdi ise ödemeyi göze alarak bir anlaşma sağladık. Amacımız, İstanbul Ticaret Odası başkanıyla görüşerek burayı sürekli kullanabilmemiz. Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü'nün de bu yönde onayı var. Spor Toto Teşkilatı olarak gerekli desteği de vererek, otomobil ve motosiklet federasyonlarının işletmesinde olan bir park olsun istiyoruz. Burasının GSGM uhdesine verilmesi en doğru olanıdır. Spor Toto ve GSGM olarak Ticaret Odasına her türlü desteği verebiliriz.''
        

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...