Son karar: Süreyya'ya ömür boyu men

Milli atlet Süreyya Ayhan Kop'a GSGM Tahkim Kurulu tarafından verilen 4 yıllık müsabakalardan men cezası, sporcunun indirim talebiyle başvurduğu Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi tarafından ömür boyu mene çevrildi.

Ntvspor 11.11.2009 - 10:41

Son karar: Süreyya'ya ömür boyu men

Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi CAS, milli atlet Süreyya Ayhan Kop'un 4 yıl pistlerden men cezasını, ömür boyu men cezasına çevirdi.

2008 olimpiyatlarına hazırlanırken doping testinde kanında yasaklı madde bulunan Süreyya Ayhan’a, Atletizm Federasyonu Ceza Kurulu, ömür boyu pistlerden men cezası vermişti. Fakat Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Tahkim Kurulu, ömür boyu men cezası alan milli atletin cezasını bozarak, 4 yıla indirmişti.

Kurulun kararına itiraz eden ve Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi’ne başvuran Kop’un dosyasını inceleyen CAS, Atletizm Federasyonu’nun verdiği cezayı haklı buldu ve 4 yıllık cezayı tekrar ömür boyuna çevirdi.

Çiftin avukatı Osman Buldan, ''Yücel Kop için verilen 2 yıllık cezanın ortada somut bilgi ve belge olmadan verilmesi nedeniyle cezasının kaldırılmasına karar verildi'' dedi.

Süreyya Ayhan Kop ile ilgili olarak da Buldan, ''2004 yılındaki olayı birinci ihlal, 2007'deki olayı ise 2. ihlal olarak değerlendiren CAS, 4 yıllık cezayı ömür boyu mene çevirdi'' diye konuştu.

Bu arada Süreyya'nın eşi ve antrenörü Yücel Kop'un 2 yıllık cezası ise kaldırıldı.

TERZİ: BU DURUMLARA DÜŞMESİNİ İSTEMEZDİK
Atletizm Federasyonu Başkanı Mehmet Terzi, CAS'ın Süreyya Ayhan'ın cezasını ömür boyu men cezasına çevirmesi haberi üzerine, "Üzgünüm, çok önemli bir sporcumuzun bu durumlara düşmesini istemezdik. Yazık oldu" dedi.

Terzi, "Biz federasyon olarak olaya hukuk çerzçevesinde yanaştık. Önemli bir sporcumuzun bu durumlara düşmesini ve pistlerden uzaklaşmasını istemezdik. İAAF'ın belirlediği kurallar ve kararlar çerçevesinde hareket ettik. Çok ama çok üzgünüm" diye konuştu.

YÜCEL KOP: HUKUKA AYKIRI BİR KARAR
Süreyya Ayhan'ın hocası ve eşi Yücel Kop ise, CAS'ın kararından sonra yaptığı açıklamada, "Olay evrensel hukuka aykırı. Bu işin peşini bırakmayacağız" dedi.

CAS'a itiraz etmeden önce konuyu uluslararası birçok hukuk adamına danıştıklarını ve haklarının gaspedilmeye çalışıldığını belirten Kop, "Bir çok profesör konuyu inceledi. Evrensel hukuka aykırı hareket ediliyor. En kötü 4 yılda kalırız diyorduk ama inanılmaz bir karar ile karşı karşıya kaldık. Konuyu İsviçre hukuk mahkemelerine taşımak için çalışmalara başladık" diye konuştu.

Süreyya Ayhan'ın daha düne kadar çalışmalarını sürdürdüğünü ve şu anda 58 kilo olduğunu vurgulayan Kop, "56 kiloya indiğinde yarışacak pozisyona gelecekti. Şok içerisindeyiz. Bu kararı alanlar büyük vebal altında. Türkiye'de de ömür boyu ceza alalım diye uğraşanlar var. Artık bıktık, çıldırma noktasına geldik. Bu kararı böyle kabullenip oturamayız. Gereken her şeyi yapacağız" dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...