'Sözde TFF, Hattini Bil Hattini'

Trabzonlular, 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası adaylığında kentlerine Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) tarafından yer verilmemesini İstanbul'da düzenledikleri yürüyüşle protesto ettiler.

Haberler 16.01.2010 - 13:40

İstinye'de toplanan bir grup Trabzonlu, açtıkları pankartlarla TFF binasına kadar yürüyüş yaparken, çeşitli sloganlarla da TFF Başkanı Mahmut Özgener'e tepkilerini dile getirdiler. Trabzon Eğitim Kültür Sanat Derneği tarafından organize edilen ve Trabzon Üniversiteliler Derneği, Bordomavi.net ile Trabzon Fikir Kulübü başta olmak üzere 20'ye yakın derneğin desteklediği protesto yürüyüşüne, yaklaşık 200 kişi katıldı.

Ellerindeki, ''Sözde TFF, Hattini Bil Hattini'' pankartıyla TFF binası önüne gelen, tepkilerinin bir işareti olarak siyah çelenk bırakan grupta, Trabzon Eğitim Kültür Sanat Derneği Başkanı Seyfi Erbaş basın mensuplarına açıklamada bulundu. 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası adaylığıyla ilgili, TFF ve Devlet Bakanı Faruk Nafiz Özak tarafından aday kentlerin açıklandığı, kendilerinin de tüm aday kentleri şimdiden tebrik ettiklerini belirten Seyfi Erbaş, amaçlarının herhangi bir şehrin çıkartılıp, yerine başka bir şehrin alınmasını istemek olmadığını kaydederken, ''Amacımız, ülkemizin önemli bir bölümünü bu imkandan mahrum eden zihniyeti sorgulama ve sorgulatmadır'' dedi

Türkiye'nin talip olduğu şampiyonanın diğer adayları İtalya ile Fransa'nın maç oynanacak şehirleri nasıl belirlediğini harita üzerinde görmenin, zihinleri açmak açısından çok önemli olduğuna değinen Erbaş, şunları söyledi:
''Sözde TFF başkanının yaptığı, 'Şampiyonayı almayı garantilemek için bu şehirleri seçtik. Hele bir alalım, gerisini sonra düşünürüz' mealindeki savunma gayreti, Türkiye gerçeklerinden bihaber, insanları aptal yerine koyan, komik ve ciddiyetten uzaktır. Tarih, bu kararı alanları ve bu kararı sessizce onaylayanları kaydedecek, kaydetmekle yetinmeyip, bu kararın altında imzası olanları halkın gönlünde de sonsuza dek mahkum edecektir.''

Erbaş ayrıca, ''Türkiye'nin doğu sınırı Kayseri midir, yoksa bu organizasyonun adı 2016 Batı ve İç Anadolu Avrupa Futbol Şampiyonası mıdır?'' sözleriyle tepkilerini dile getirdi.

Açıklamanın ardından federasyon binası önünde bir süre kemençe ile tulum eşliğinde horon çeken Trabzonlular, daha sonra dağıldılar.

Sayfa Yükleniyor...