İlişkili Haberler

Tenisin kraliçesi Maria Sharapova’nın sponsorları, sporcuyla yaptıkları anlaşmaları tek tek iptal ettiklerini açıklıyor.

’Dünyanın en çok kazanan kadın atleti’ ünvanına sahip Sharapova doping testlerinin pozitif çıkmasından sonra zor günler yaşıyor.

Spor ayakkabı, giysi ve aksesuarları üreticisi Nike sporcuyla olan sözleşmesini askıya aldı. Şirketten yapılan açıklamada doping kararının ’üzücü ve şaşırtıcı’ olduğu ifade edildi. Nike sporcuya yıllık 8,5 milyon dolar ödüyor.

Aynı şekide, Alman otomobil üreticisi Porsche reklam anlaşmasını askıya aldı. Şirket sporcuya yıllık 2,8 milyon dolar ödüyor.

Saat markası Tag Heuer ise sporcuyla olan anlaşmasını yenilememe kararı aldı. Tag Heuer sporcuya yıllık 2,8 milyon dolar ödüyor.

Tenisçi aynı zamanda poding testinin yapıldığı Avustralya Açık’ın çeyrek finaline çıktığı için kazandığı 300 bin doları da geri ödemek zorunda kalacak.

Üstelik Wimbledon’da şampiyonluğu bulunan 28 yaşındaki tenisçi müsabakalardan 4 yıl men edilme cezasıyla da karşı karşıya.

Rus raket Maria Sharapova doping testi sonrası kaybettiği ve gelecek günlerde kaybetmesi muhtemel olan sponsorlarla birlikte spor tarihinin en büyük kaybedeni olabilir.
Rus raket Maria Sharapova doping testi sonrası kaybettiği ve gelecek günlerde kaybetmesi muhtemel olan sponsorlarla birlikte spor tarihinin en büyük kaybedeni olabilir.
Dünyanın en çok zanan sporcularında biri golf efsanesi Tiger Woods.
Dünyanın en çok zanan sporcularında biri golf efsanesi Tiger Woods.

DİĞER SPONSORLAR İPTAL İÇİN SIRADA

İlerleyen günlerde sporcunun diğer sponsorlarının da anlaşmalarını askıya almaları ya da iptal etmeleri bekleniyor.

Su markası Evian (yıllık 2,1 milyon dolar), kredi kartı şirketi American Express (yıllık 1,4 milyon dolar), tenis ekipmanları üreticisi Head (yıllık 1,4 milyon dolar) ve lüks mücevher markası Tiffany&Co. (yıllık 1,4 milyon dolar)'dan dün akşam beklenen açıklamalar henüz gelmedi.

Kozmetik devi Avon (yıllık 2,1 milyon dolar) ise konuyla ilgili yorum yapmaktan kaçındı. 

Sponsorlarının anlaşmaları askıya alma ve iptal etme açıklamaları devam ederse sporcunun toplam zararı 142 milyon doları bulabilir.

Böylelikle sporcunun toplam kaybı, daha önce eşini aldattığı için kariyerinde sıkıntılar yaşayan ve dünyanın en çok kazanan sporcularından birisi olan golfçü Tiger Woods’un kaybını geçebilir.

‘KARİYERİMİN BU ŞEKİLDE BİTMESİNİ İSTEMİYORUM’

Sharapova, Avustralya Açık’ta yapılan doping testini geçememe nedeni olarak, 10 yıldır sağlık sorunları nedeniyle kullandığı ilacın 2016 yılı başından itibaren yasaklı maddeler listesine alınmasını göstermişti.

Rus raket kullandığı ‘Mildronat’ isimli ilacın ‘meldonyum’ maddesi içerdiği için doping testinin pozitif çıktığını belirtmiş ve sözlerine şöyle devam etmişti:

‘Çok büyük bir hata yaptım. Dört yaşımdan beri oynadığım tenise ve beni sevenlere düş kırıklığı yaşattım. Bunun sonuçları olacağının farkındayım ama kariyerimin bu şekilde bitmesini istemiyorum. Umarım yeniden tenise dönme fırsatı verilir.’