'Stadyum 5 mayıs’a kadar hazır olacak'

Şanlıurfa Valisi Nuri Okutan, Ziraat Türkiye Kupası final karşılaşmasının oynanacağı GAP Arena Stadyumu'nun mevcut eksikliklerinin 5 Mayıs'a kadar tamamen giderileceğini bildirdi.

20.04.2010 - 19:47

ŞANLIURFA - Şanlıurfa Valisi Nuri Okutan, Ziraat Türkiye Kupası final karşılaşmasının oynanacağı GAP Arena Stadyumu'nun mevcut eksikliklerinin 5 Mayıs'a kadar tamamen giderileceğini bildirdi.

Maç günü yaşanabilecek konaklama sıkıntısına da değinen Okutan, ''Misafirlerimizle ilgili gerekirse evlerimizi de açarak misafirperverliğimizi sergileyeceğiz'' dedi.

Vali Okutan, çalışmaların devam ettiği stadyumda incelemelerde bulundu, daha sonra Valilikte, kupa öncesi yapılacak hazırlıkları değerlendirmek üzere, kentteki kurum amirleri ve yöneticilere toplantı düzenledi.

Okutan, burada yaptığı konuşmada, GAP Arena Stadyumu'nda çevre düzenleme projesinin ihale edildiğini ve bu sürecin devam ettiğini belirterek, Türkiye Kupası final maçının Şanlıurfa'ya alınmasının ardından Valiliğin kendi imkanlarıyla final maçının oynanacağı düzeyde çevre düzenlemesi yaptığını ifade etti.

Bu çerçevede çalışmaların yoğun şekilde sürdüğünü anlatan Okutan, ''Stadyum, 5 Mayıs'a kadar final maçına hazır olacak. Şu anda il özel idaremizin imkanlarıyla çevre düzenlemesini yapıyoruz. Sahanın protokol girişi ve ışıklandırmasıyla ilgili bazı düzenlemeler yapılacak. Araç park yerleriyle ilgili ve araçların rahat girip çıkacağı bir hazırlık da yürütülüyor'' dedi.

''MİSAFİRPERVERLİĞİMİZİ SERGİLEYECEĞİZ''
Bir yandan stadın teknik altyapısıyla ilgili çalışmalar yapılırken diğer taraftan da gelen misafirlerin ağırlanmasıyla ilgili koordinasyonun yürütüldüğünü dile getiren Okutan, organizasyonun Şanlıurfa'da yapılacak olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Okutan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''Bu müsabakanın şehrimizde oynanmasına fırsat tanıyan sayın Başbakanımıza, Federasyon Başkanımıza ve tüm yetkililere teşekkür ederim. Şanlıurfalılar olarak bu organizasyonu şehrimizin tanıtımı için bir avantaja ve fırsata dönüştürmeliyiz. Şu an ciddi anlamda bir konaklama talebiyle karşı karşıyayız. Bizim mevcut yatak kapasitemiz belgeli işletmeler açısından şehir merkezinde 3 bin, ilçelerimizle beraber 4 bindir. Şehir dışından gelen talepler doğrultusunda otellerimiz ve misafirhanelerimizde büyük bir yoğunluk var. Bu toplantıyı yaparak 5 Mayıs'ı nasıl geçireceğimizi planlamak istedik. Misafirlerimizle ilgili gerekirse evlerimizi de açarak misafirperverliğimizi sergileyeceğiz. Şanlıurfa bu değerleri yaşatan bir şehirdir. Burada hepimize iş düşüyor, tanıtım materyallerimizi hazırlayacağız, esnafımızın gelen misafirlerimizle ilgili hijyen ve fiyat konusunda dikkatli olması gerekiyor.''

Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba, İl Jandarma Komutanı Şükrü Cumhur, İl Emniyet Müdürü Sabri Durmuşlar, Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Eyüp Sabri Ertekin, Harran Üniversitesi Rektör Yardımcısı Ziya Karakılçık, vali yardımcıları ve çeşitli kurum müdürlerinin katıldığı toplantı, daha sonra basına kapalı devam etti.

Toplantıda katılımcıların teklifleri doğrultusunda, kente gelecek futbolseverler dolayısıyla yaşanacak yoğunlukla ilgili 5 Mayıs için alınacak önlemler arasına bir ''Koordinasyon Masası''nın oluşturulması, buranın genel irtibat noktası haline getirilmesi, gelen misafirlerin sayısının konaklama tesislerinin kapasitesini aşması halinde, vatandaşların evlerde ağırlanmasının koordinasyonun sağlanmasının hedeflendiği kaydedildi.

Ayrıca Türk Hava Yolları'nın kente ek seferler koymasının sağlanması, esnafın bilgilendirilmesi ve hassas davranılmasıyla ilgili uyarılması gibi kararların alındığı belirtildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...