Stoke City'nin uçağında iniş krizi

Beşiktaş'ın UEFA Avrupa Ligi'nde bugün karşılaşacağı Stoke City futbolcularını ve teknik heyetini taşıyan özel uçağın İstanbul'da hangi havalimanına ineceği krize neden oldu.

14.12.2011 - 00:09

Stoke City'nin uçağında iniş krizi

Stoke Cityli futbolcuları İstanbul'a getirecek olan özel uçak için yetkililer Sabiha Gökçen Havalimanı'na iniş yapmak için slot istedi. Bunun üzerine özel uçağın Sabiha Gökçen Havalimanı'na inmesi için izin alındı. Manchester Havalimanı'ndan kalkış yapan uçağın kaptan pilotu, Sabiha Gökçen Havalimanı yerine Atatürk Havalimanı'na iniş yapmak istediğini belirterek havalandı. Bu arada İngiliz yetkililerin Devlet Hava Meydanları İşletmesi yetkilileri ile irtibata geçmeyi unuttuğu öğrenildi. Bunun üzerine Türkiye hava sahasına giren uçağın kaptan pilotu iniş için Atatürk Havalimanı Hava Trafik kontrol kulesi ile irtibata geçti. Ancak kule görevlileri uçağın Atatürk Havalimanı'na inişi için 'slot' müsadesi olmadığını, Sabiha Gökçen Havalimanı'na inmeleri gerektiğini pilota bildirdiler.

Stoke City kafilesini taşıyan uçak, 20:20 sıralarında Sabiha Gökçen Havalimanı'na iniş yaptı. Uçağın inişinin ardından yaklaşık bir saat uçağın içinde bekleyen kafile, gerekli izinlerin alınmasının ardından yeniden havalandı. 22:30 sıralarında Atatürk Havalimanı'na inen kafileyi Beşiktaşlı idareciler karşıladı. Stoke City takımını havalimanında birkaç Beşiktaş taraftarı tezahüratlar eşliğinde karşılarken, kafile konaklayacağı otele hareket etti.

SLOT NEDİR?
Belirli saat aralıkları için havalimanlarının pist, park ve terminal alanından oluşan kapasitesinin iniş ya da kalkış yapan taşıyıcılara tahsis edilmesi anlamına gelmektedir.

Stoke City kafilesi saat 23.30'da konaklayacakları Çırağan Palas Kempinski Oteli'ne gelirken, futbolcular ve teknik heyet, odalarına yerleşmeden önce yemeğe geçti.

'BU GECE OLANLARI DÜŞÜNMEK İSTEMİYORUZ'
Stoke City Teknik Direktörü Tony Pulis, yemeğin ardından düzenlediği basın toplantısında, yolculukla ilgili yöneltilen soru üzerine, ''Bu gece olanları düşünmek istemiyoruz yarına konsantre olmak istiyoruz. İyi bir dinlenmeyle maça çıkacağız'' dedi.

''Böyle bir şey olmaması mümkün müydü?'' şeklindeki soru üzerine ise Pulis, ''Gerçekten bilmiyorum. Şu an için güvenli bir şekilde vardığımız için sevinçliyim'' diye konuştu.

Bu akşam karşılaşacakları Beşiktaş'ın iyi bir takım olduğunu kaydeden Pulis, ''Zorlu bir mücadele olacak. Buna hazırlıklıyız'' dedi.

''Yanlış havalimanına inme nedeniyle tehlike hissettiniz mi?'' şeklindeki soru üzerine Pulis, ''Tehlike hissetmedim. Sadece bir an evvel kamp yapağımız otele gitmek istedim. Yanlış havalimanından sonra planlarda bir değişiklik olmadı. Gerekli düzenlemeler yapıldı ve bizi otobüslerin beklediği Atatürk Havalimanı'na indik'' ifadelerini kullandı.

İstanbul'a yedek ağırlıklı bir kadroyla gelmelerine karşın ellerinden gelen mücadeleyi sergileyeceklerini kaydeden Pulis, ''Elimizden geleni yapacağız. Beşiktaş seyircisinin muhteşemliğinin farkındayız. Elimizden gelenin en iyi mücadeleyi sergileyeceğiz'' dedi.

Pulis, Beşiktaş'ın İstanbul Büyükşehir Belediyespor ile yaptığı karşılaşmayı izlediğini ve iyi bir futbol gördüğünü kaydetti.

Stoke City'nin iyi bir sezon geçirdiğini de kaydeden Pulis, ''Premier Lig dünyanın en zor liglerinden birisi. Hem burada hem de UEFA Avrupa Ligi'nde mücadele ediyoruz. Grup maçlarını yarınki maçın sonucu ne olursa olsun Avrupa'nın sayılı iki kulübünden en azından birinin üzerinde bitirmeyi garantiledik'' dedi.

Tony Pulis'in 4 saat gecikmeli yapılan basın toplantısı yaklaşık 10 dakika sürdü. Basın toplantısının daha önce 20.30'da başlayacağı duyurulmuştu.

Basın toplantısına UEFA kuralları gereği bir futbolcunun da katılması beklenirken, Stoke City takımından herhangi bir futbolcu toplantıda yer almadı. İngiliz ekibinden toplantının geç saatlere kalması nedeniyle savunma istenmesi bekleniyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...