Şükür: İki takımın da farklı avantajları var

"Fenerbahçe'nin deplasmanda oynayan takım olma avantajını kendine en uygun biçimde kullanarak oynayacağı için biraz daha üstte olduğunu düşünüyorum. Ama Galatasaray'ın da ofansif anlamda çok önemli oyuncuları var."

08.04.2009 - 21:40

Not Defteri programı’nda Fuat Akdağ ile Rıdvan Dilmen’in konuğu olan Galatasaray’ın eski futbolcusu Hakan Şükür, hafta sonu oynanacak Galatasaray-Fenerbahçe derbisini değerlendirdi.

"Benim kendime göre bir tespitim var. Bülent Korkmaz geldikten sonra Galatasaray, özellikle de Avrupa kupalarının yorgunluğuyla da doğru orantılı, biraz daha yaslanarak oynamaya çalıştı çoğu maç. Alınan 1-0'lık sonuçlar da bunun bir göstergesi olabilir. Fakat Avrupa kupalarında yaslanarak oynamaları çok pahalıya patladı.

Çok gol yiyen, kapanmayı elindeki kadro itibari ile çok fazla başaramayan bir takım görüntüsü verdi. Çünkü rakibinizi direkt ceza sahanızda bekliyorsunuz. Pozisyon yakalıyorlar ve yetenekli ayaklar da varsa bu pozisyonlar kaçınılmaz oluyor.

Fenerbahçe'nin de bugüne kadar çizdiği tabloyu göz önüne aldığımda, geriye yaslanıp oynamayı ki, 4-1'lik Galatasaray galibiyetinde de hemen hemen böyle oynayan çıkışlarında golleri bulan bir takım görüntüsünde olduğunu düşünüyorum.

Fenerbahçe bunu sezon başından beri iyi oynadığı için bu anlamda bir avantajı var. Ama Galatasaray'ın da ofansif anlamda çok önemli oyuncuları var. Arda, Lincoln oynarsa Lincoln, Kewell, Baros... Ayhan bile ne kadar defansif olsa da özelliklerini kullanabilen bir oyuncu.

Fenerbahçe'nin deplasmanda oynayan takım olma avantajını kendine en uygun biçimde oynayarak kullanacağı için biraz daha üstte olduğunu düşünüyorum. Kazanmak için pozisyonları değerlendirmek icap edecek belki ama sarı-lacivertlilerin bu anlamda bir avantajı var.

İki takımın da bir birine farkı avantajları olduğu ve maç da bir kadar maçı havasına büründüğü için çok kaliteli bir maç olacağını düşünüyorum. Fakat tempolar, herkesin söylediği gibi, ilerleyen dakikalarda Galatasaray'da farklı bir havaya bürünebilir. Orada gelecek pozisyonlar da nasıl değerlendirilir bilmiyorum."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...