Süper Kupa sarı-kanaryaların

Fenerbahçe Acıbadem takımının tüm oyuncuları gerçekten iyi bir performans sergiledi. Özellikle Naz ile Eda'nın uyumu dikkat çekti ve zaten maç sonunda da MVP seçilen Eda oldu.

29.10.2009 - 14:06

Süper Kupa sarı-kanaryaların

Bayanlar Süper Kupa Finali'nde 2008-2009 Aroma Bayanlar 1.ligi şampiyonu Fenerbahçe Acıbadem ile Teledünya Türkiye Kupa birincisi Eczacıbaşı Zentiva karşı karşıya geldi. Geçtiğimiz hafta ligde oynadıkları derbide galip gelen Fenerbahçe Acıbadem maç başlamadan yine favori takımdı.

Süper Kupa finalinde Fenerbahçe Acıbadem Çiğdem, Eda, Naz, Gamova, Osmokrovic, Blom ve liberoda da Nihan altısıyla sahaya çıkarken, Eczacıbaşı Zentiva ise Maja, Neriman, Nesve, Maria, Esra, Mirka ve liberoda Gülden altılısıyla sahadaydı.

İlk iki sette etkili servisleriyle oyununun kontrolünü elinde tutan sarı-lacivertliler oldu. Eczacıbaşı Zentiva'nın attığı servisleri en iyi şekilde karşılayan Fenerbahçe Acıbadem, Naz'ın elindeki hücum kozlarını en iyi şekilde kullanmasını sağladılar. Naz eski takımı karşısında ligdeki karşılaşmada olduğu gibi çok iyi bir oyun sergiledi. İlk iki sette ortadan daha fazla oynayan ekip Fenerbahçe Acıbadem oldu. Eda ve Çiğdem'in etkili hücumları aynı zamanda blok performanslarına da olumlu yansıdı.

Maçın ilk iki setinde Eczacıbaşı'nda en çok aksayan taraf servise manşet olarak göze çarptı. Voleybolun başlangıcı olan manşet aksayınca geriye kalan hücum, blok, defans ve tabii ki motivasyon düşüşe geçti. Özellikle ikinci sette sahadan kaybolan Eczacıbaşı Zentiva, servis karşılamadaki hatalarıyla bu sette bir ara 10-1 geriye düştü.

Her voleybol macında olduğu gibi 3. set bu maçta da çok büyük önem taşıdı. Setin başında akıllardaki soru Fenerbahçe Acıbadem'in ilk iki setin ve hatta 25-12 biten ikinci setin ardından rehavete kapılıp kapılmayacağı ve de Eczacıbaşı Zentiva'nın pes edip etmeyeceğiydi. 3. sette Eczacıbaşı Zentiva iki değişiklikle başladı; Neriman'in yerine Natalia ve libero değişikliği yaparak Gülden'in yerine Sevinç'i oyuna aldı. Bu sette Süper Kupa finaline yakışan bir mücadele izledik. Eczacıbaşı Zentiva performansını artırırken, sarı-lacivertliler servisleri yumuşatınca oyuna denge geldi. Mirka ve Natalia'nın hücumda etkili olmasıyla daha rahat sayı almaya başlayan Eczacıbaşı servislerinde de daha etkili oldu. Başa baş geçen bu seti kazanan mac boyunca en iyi oyununu sergileyen Eczacıbaşı Zentiva'ydı.

Maçın son setinde rehavetten kurtulan Fenerbahçe Acıbadem 11-11'lik skordan sonra farkı 4'e çıkararak, bu farkı diğer setlerde olduğu gibi set sonuna kadar korumayı bildi. Naz elindeki hücum silahlarını yine akıllıca kullanmaya baslayınca Fenerbahçe Acıbadem ilk iki setteki gibi durdurulamaz hale geldi. Bu iyi oyun karşısında rakibiyle arasındakı sayı farkını iki kez bire düşürme şansını iyi kullanamayan Eczacıbaşı Zentiva, bu seti ve maçı kaybeden takım oldu.

Maç geneline bakıldığında Fenerbahçe Acıbadem takımının tüm oyuncuları gerçekten iyi bir performans sergiledi. Özellikle Naz ile Eda'nın uyumu dikkat çekti ve zaten maç sonunda da MVP seçilen Eda oldu. Gamova ve Osmokrovic ise hücumda takımlarını sırtlayan diğer isimlerdi.

Tarihe geçerek ilk Süper Kupa'yı müzesine götürme hakkı kazanan Fenerbahçe Acıbadem'i tebrik ediyorum. Bu performanslarının özellikle Şampiyonlar Ligi'nde de devamını diliyorum.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...