Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak geldikleri Mersin'de kendi milli takımlarını kuran Suriyeli sığınmacılar, temsil için FIFA'ya başvurdu.

Daha önce profesyonel futbol oynayan Suriyeliler tarafından kurulan takım, hazırlıklarını Mersin'de sürdürüyor.

Takımın teknik direktörü Marwan Mona, ekibin temellerinin 4 ay önce atıldığını ve alınan iznin ardından çalışmalara başladıklarını söyledi. Takımda 12'si milli, 22 futbolcunun bulunduğunu vurgulayan Mona, ülkelerini temsil etmek için dosya hazırladıklarını ve FIFA'ya başvurduklarını ifade etti.

FIFA'dan olumlu cevap beklediklerini aktaran Mona, "Halen ülkemizdeki hapishanelerde bulunan oyuncularımız var, 150'ye yakın futbolcumuz şehit oldu. Hepsini isim olarak sunduk. İnşallah iyi bir yanıt alacağız" dedi.

"BİRÇOĞU TÜRKİYE'YE GELMEK İSTİYOR"

Mona, birçok futbolcunun Esed zulmünden kaçıp, kendilerine katılmak istediğini ancak tehdit aldıklarını savundu.

Suriye'deki oyuncularla sürekli görüştüklerini belirten Mona, birçoğunun Türkiye'ye gelmek istediğini kaydetti.

Şu anda 12 milli futbolcunun Mersin'de olduğunu dile getiren Mona, "Yaklaşık 40 civarında futbolcu daha ülke dışına çıkamadı. Buradaki futbolcular hep Suriye'den ve çoğu profesyonel. Şu an eksiğimiz çok ama razıyız. Giderlerimiz bir Suriye şirketi ve sponsorlar tarafından karşılanıyor" diye konuştu.

TÜRKİYE'DE FORMA GİYEN DE VAR

Eski milli oyuncu 27 yaşındaki Ziad Ajouz da savaş çıktıktan sonra bir süre futbola ara verdiğini, ardından sığındığı Türkiye'de Bartınspor ve Edirnespor'da forma giydiğini söyledi.