Türkiye'yi yurt dışında temsil edecek Suzi Gold ve Adakarası starta takıldı!

Dünyanın en büyük at yarışı festivallerinden biri Dubai'de yapılıyor. Türkiye'den iki at, bu büyük organizasyon için bu hafta başında Dubai'ye gideceklerdi ama yanlış evrak nedeniyle bu gerçekleşmedi.

ntv.com.tr 15.01.2015 - 11:48

Türkiye'yi yurt dışında temsil edecek Suzi Gold ve Adakarası starta takıldı!

Türk atçılığının son dönemde yetiştirdiği iki önemli İngiliz atı 'yanlış tahlil' kurbanı oldu.

2014 Gazi Koşusu ikincisi Suzi Gold, şu ana kadar start aldığı 16 yarışta 8 birincilik elde etti, sadece 1 kez tabela dışında kaldı

Türkiye'deki önemli koşularda birincilikler ve dereceler elde eden 4 yaşındaki İngiliz atları Suzi Gold ve Adakarası, 8 Ocak - 28 Mart tarihleri arasında yapılacak Dubai Yarış Festivali'nde boy gösterecekti. 

Dubai'deki yarışları organize eden komisyon tarafından başvuruları kabul edilen safkanlar, ilk yarışlarını, 29 Ocak Perşembe günü G2 Cape Verdi ile yapacaklardı ama bu gerçekleşmeyecek.

İddia, katıldıkları yarışlarda önemli başarılar elde eden safkanların, Dubai’ye giriş yapabilmesi gerekli olan tahlillerin yanlış yapıldığı yönünde. 

İddiayla ilgili, enstütüden ve bakanlıktan herhangi bir açıklama gelmezken, Dubai'de Suzi Gold'a binecek olan jokey Özcan Yıldırım'ın menajeri ve aynı zamanda at sahibi Ali Selimoğlu, ntv.com.tr'ye konuştu. 

Etlik Araştırma Enstitüsü'nün hata yaptığını doğrulayan Selimoğlu, şunları söyledi:

"Şu an, 'atlar Dubai'ye gidemeyecekler' demek doğru değil. Bu gerçekleşecek ama geç olacak. İki atın kan örnekleriyle ilgili rapor, Dubai'deki yarışa girmelerine olanak verecek şekilde hazırlanmalıydı ama bu yapılmadı. 

Şu ana kadar 20 yarış koşan Adakarası, 7 birincilik elde ederken sadece 3 yarışta tabela dışı kaldı

Olay şu: Türkiye'deki yarışlarda dereceye giren atların, kan ve idrar örnekleri alınıyor ve doping testleri yaplıyor. Yurt dışına çıkacak ya da yurt dışından gelecek atlar için de bir takım testler söz konusu. Temiz raporları isteniyor. Ancak Suzi Gold ve Adakarası için hazırlanıp Dubai'ye yollanan testlerde, oradaki organizasyon tarafından bir takım eksiklikler saptanıyor. Dubai 'bizim istediğimiz rapor bu değil' diyor, yani burada hatayı yapan Etlik Araştırma Enstitüsü. TJK ile aralarında bir iletişim bozukluğu yaşanmış gibi... Şimdi yeniden kan ve idrar örnekleri alındı ve testler için 15 günlük süre gerekiyor.  

En büyük yarış mart ayı sonunda olacak ve öncesinde ocak ayı sonu ve şubat ayındaki iki yarışta, büyük yarışa girmek için puan toplanması gerekiyor. Son duruma göre, biz ocak ayı sonundaki yarışı kaçırıyoruz. Çünkü Dubai'ye gidişimiz bu ayın sonunu bulacak..." 

Sayfa Yükleniyor...