Talimat ne diyor?

Diyarbakırspor ile Bursaspor arasındaki olaylı maçın ardından, yeşil-kırmızılıların hükmen yenik sayılması bekleniyor. Konuyla ilgili son kararı, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Yönetim Kurulu verecek.

Haberler - Ntvspor 06.03.2010 - 16:49

Talimat ne diyor?

Diyarbakırspor-Bursaspor maçı istenmeyen olaylara sahne oldu. Tribünlerden sahaya yabancı maddeler atılırken, yan hakem Kemal Yılmaz 17. dakika kafasına isabet eden taş nedeniyle yerde kaldı. Orta hakem Mustafa Kamil Abitoğlu, anonsa rağmen olayların bitmemesi üzerine karşılaşmayı tatil etti.

Maçın tatil edilmesinin ardından gözler Diyarbakırspor'a verilecek cezaya çevrildi. TFF Futbol Müsabaka Talimatı'nın 20. maddesine göre, yeşil-kırmızılılar muhtemelen hükmen yenik sayılacak ve Bursaspor hanesine 3 puan yazdıracak.

TFF Futbol Müsabaka Talimatı'nın 'Güvenlik nedeniyle müsabakaların tamamlanaması' başlığı altındaki 20. maddesinin (B) fıkrası şöyle:
"Müsabaka hakemi; Seyircilerin taşkın ve edebe aykırı hareketleri ile birlikte müsabakaya müdahaleleri sonucunda müsabakaya devam edilmesi olanağının kalmaması, hallerinde müsabakayı tatil ettiğini ilan eder. Bu hallerde TFF Yönetim Kurulu, ihlali gerçekleştiren takımlardan birinin veya her ikisinin hükmen yenik sayılmasına ve ayrıca olayın durumuna göre galibiyet halinde verilen puan kadar puan tenziline karar verebilir. Eğer müsabaka eleme usulüne göre düzenlenmişse, takım bu müsabakalardan ihraç edilir ve ertesi yıl aynı mahiyetteki müsabakalara katılamaz. Play-Off sisteminde oynanan müsabakalarda ertesi yıl aynı mahiyetteki müsabakalara katılamama kararı verilemez."

Sezon başında Merkez Hakem Kurulu, federasyon yönetim kurulu kararıyla, bu tür gerilimli maçlarda tatil kararını hakemin insiyatifine bırakmıştı. Diyarbakırspor, bu gelişme sonrası önce Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu'na sevkedilecek. Nihai kararı ise TFF Yönetim Kurulu verecek.

Sayfa Yükleniyor...