Taner: Marka değeri düştü

Haftanın Sohbeti'nde Ercan Taner, derbide yaşananları yorumladı; "Hayatı durduran derbinin değerini olaylarla dibe vurdurduk."

16.04.2009 - 16:08

Geçtiğimiz hafta sonu oynanan Galatasaray-Fenerbahçe derbisi, Türk futbolundan neler götürdü?

Türk futbolunun marka değeri çok büyük yara aldı. Marka değeri deyince eskiden çok vardı gibi de anlaşılmasın. Türkiye'de Galatasaray-Fenerbahçe maçı denince hayat duruyor. O marka değerinden bayağı uzaklaştığımızı zannediyorum.

Türk futbolunda hukuğun sağlanması ne kadar sağlıklı size göre?

Sayı Bakan Murat Başesgioğlu ile yaptığımız röportajda Spor Şiddet Yasası'nın maddelerinin tam olarak uygulanması halinde Türkiye'de hukukun rahat bir şekilde işleyeceğini söyledi. Ben de kendi kendime ağır bile olsa bu maddelerin neden uygulanmadığını soruyorum. Hak mahrumiyeti cezaları bence miyadını doldurdu. UEFA ve İngiltere'de olduğu gibi katlamalı para cezalarının ve ceza alanların stada sokulmaması uygulamasının başlaması gerekir.  İngiltere'deki maçlara dikkat edilirse teknik adamlar ve yöneticiler hakemler hakkında ölçülü konuşuyor.

Beşiktaş yönetimi, taraftar ve futbolcular, şampiyonluk havasına girmiş gibi. Kötü oynadıkları maçları bile kazanıyorlar. Bu hava gerçeği yansıtıyor mu?

Beşiktaş'ın şampiyonluk havasına girdiği kesin. Ama fikstürü zor. Şampiyon olması için artık sezon sonuna kadar en azından yenilmemesi gerekiyor. Mustafa Denizli şöyle şanslı. Beşiktaşlı oyuncular sakin ve fizik güçleri en üst seviyede. Fakat Sivasspor'un da şampiyonluğu ne kadar istediğini maçlarını izleyince tahmin ediyorum anlamışsınızdır.

Küme düşme hattı ne alemde?

Denizlispor-Kocaelispor maçı konuk takımın final karşılaşması gibi. Konyaspor ve Ankaragücü'nün durumlarını kritik görüyorum. Çünkü iyi takım görüntüsünden uzaklar. Belediye'nin klas oyuncuları var ama takımın havası yok. Antalyaspor'u Sivas önünde beğendim. İyi takım.

Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu ne durumda?

İlk defa medyanın bu kadar ilgi gösterdiğini görüyorum. Ulusal kanallarda ve spor kanallarında müthiş bir ilgi var. Avrupa bile turdan haberdar. Bu ilgi böyle devam ederse abartmıyorum Fransa Turu seviyesine ulaşılabilir. Lance Armstrong tarzı bir efsane de getirilebilirse tur çok şey kazanır.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...