Basketbol Federasyonu Başkanı Turgay Demirel, geçmişte Mehmet Okur'un Milli Takım kadrosuna alınmaması ile ilgili tartışmalarda Tanjevic'e haksızlık yapıldığını söyledi.

TSYD tarafından düzenlenen 47. Yıl Sporun Zirvesi Eğitim Semineri'nde konuşan Basketbol Federasyonu Başkanı Turgay Demirel, 2010 Dünya Basketbol Şampiyonası'na her açıdan hazır olduklarını, Milli Takım olarak da şampiyonada en iyi dereceyi elde etmek için mücadele edeceklerini ifade etti.

Demirel, turnuvada Ankara'da oynayacakları grup maçlarını lider olarak tamamlamaları durumunda finale kadar ABD ile karşılaşmayacaklarını belirterek, "En iyi kadro ve en iyi teknik kadromuzla iyi bir şammpiyona yaşarsak, bu Türkiye için onur olur. Bu fırsatı iyi değerlendirelim" diye konuştu.

MEHMET OKUR SEÇİMİ
Milli Takımlar Başantrenörü Tanjevic'e geçmişte Milli Takım kadrolarında Mehmet Okur'a yer verilmemesi ile ilgili değerlendirmelerde haksızlık yapıldığını kaydeden Demirel, sözlerini şöyle sürdürdü: "Mehmet Okur'un 'Ben sakatım oynayamayacağım' demesi üzerine Tanjevic, sakatlık tartışmasına girmeden, oyuncuya zarar vermemek için Mehmet Okur'un kadroda olmadığını söyledi. Ancak, 'Tanjevic, Mehmet Okur'u kadroya almıyor, istemiyor' gibi tek taraflı yayınlar yapıldı. Kerem Tunçeri konusunda da benzeri şekilde Tanjevic'e haksızlık yapıldı. "

Demirel, Mehmet Okur'un bu Dünya Kupası'nda Milli Takım'da formayı giymek istediğini kendilerine söylediğini bildirdi.

Kendisine Tanjevic'in durumuyla ilgili sorular sorulduğunu anlatan Demirel, "Bunu soranlar bizi tanımıyor olabilir. Bizim için 'istikrarsızlık' diye bir şey yok. Teknik kadromuzla yolumuza devam edeceğiz" dedi.

Demirel, Dünya Basketbol Şampiyonası hazırlıklarının iyi gittiğini söyledi.

MASKOT KONUSU
2010 Dünya Basketbol Şampiyonasının FIBA açısından çok önemli bir organizasyon olduğunu kaydeden Demirel, "Maskot onların sorumluluğundaydı. İngiltere'de Türk motifleri taşıyan bir çalışma yapıldı. Bu, 9-10 ay kadar sürdü. Şubat'ta Van Kedisi ile ilgili bir teklif geldi. Mayıs-Haziran ayında kabul edilen öneri, kura çekiminde açıklandı. Maskot, sevimli oldu, çok beğenildi" diye konuştu.

Demirel, FIBA'nın dört senede bir yapılan genel kurulunun 5-6 Eylül'de İstanbul'da yapılacağını belirterek, genel kurulda yeni FIBA Başkanı'nın Avrupa kıtasından seçileceğini kaydetti. Başkanlık için aday olmayacağını kaydeden Demirel, Mayıs ayındaki Avrupa başkanlığı için "Adaylık süreci daha var" diye konuştu.

Demirel, Dünya Şampiyonası için çeşitli ülkelerden 14 yaş grubundaki çocukların Türkiye'ye geleceğini, bu gençlerin Türk gençleri ile basketbol gelişiminin sağlanacağını belirtti.

İBRAHİM KUTLAY'DAN VEDA
Milli Takımın eski yıldızlarından İbrahim Kutluay da Milli Takım'ın nasıl oynaması gerektiği konusunda Tanjevic'in gerekli çalışmaları yapacağını belirterek, "Ancak Milli Takım'ın tam olarak hazır olmadığını düşünüyorum. Takıma destek verilmesi gerekir. Kendi sahamızdda oynayacağımız şampiyonada başarı şansımız daha yüksek" dedi.

Türk sporcularının önemli turnuvalar öncsinde sakatlık problemi yaşadığınını hatırlatılması üzerine Kutluay, "Türkiye'deki sporcuların profesyonel olmadığını söylemek zorundayım. Sporcular, kendi kendinin doktoru, mentörü olmak zorunda. Türk sporcusu bu konunda kendisini geliştirmek zorunda" dedi.

Kutluay, fiziki açıdan iyi durumda olmasına rağmen, kendi hedefleri doğrultusunda bir takım bulunmadığını belirterek,"Türk basketboluna gerek manevi gerekse maddi olarak birçok şeyi yaptığımı düşünüyorum. Bu sene sonunda veda maçı ile basketbol yaşantıma nokta koymayı düşünüyorum. Organizasyon konusunda bir hayır kurumuyla çalışmalarım devam ediyor." ifadesini kullandı.