Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Hidayet Türkoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi'nde geçen hafta sonu oynanan ve ilk yarısında yaşanan tribün olayları nedeniyle seyircisiz devam eden Trabzonspor-Fenerbahçe maçındaki görüntünün kendisini üzdüğünü söyledi.

Sporun hiçbir yerinde böyle olaylarla karşılaşmak istemediklerini vurgulayan Türkoğlu, şöyle konuştu:

"Aslında bu devletimiz açısından da iyi bir fırsat oldu. Çünkü, hep uygulamak istediğimiz 6222 sayılı kanunun hayata geçmesi için iyi bir fırsat. Kendini bilmez 3-5 kişi tarafından yapılan bu tip çirkin olaylar bazen federasyonları koskoca kulüplerle karşı karşıya getiriyor. Doğal olarak orada vereceğiniz cezalarla ister istemez bir camiayı cezalandırıyorsunuz. Aslında çirkin olayları yapan şahısları cezalandırmak gerekir. Bence kanunun amacını ve gerçek yüzünü göstermek, spordaki şiddeti önlemek üzere samimi ve yerinde uygulamalar yapmak için bu olay önemli bir fırsattır. Bu çirkin olayların basketbolu etkilemesine izin vermemek lazım. Bunlar sporu olumsuz şekilde derinden etkiliyor. Kendini bilmez kişilerin yaptıkları, koskoca camialara fatura edilmemesi gerekir. O şahısların derhal tespit edilerek spordan, spor alanlarından tamamen uzaklaştırılmaları lazım."

"ÇOK TUHAF BİR SÜREÇLE KARŞI KARŞIYAYIZ"

Türkoğlu, FIBA ile Avrupa Ligi arasında yaşanan fikstür çekişmesinin milli takımları sıkıntılı bir sürece soktuğunu belirtti.

A Milli Basketbol Takımı'nın, 2019 FIBA Dünya Kupası Avrupa Elemeleri'ne iyi bir performansla başladığını hatırlatan ancak kendilerini daha sıkıntılı bir sürecin beklediğini vurgulayan Türkoğlu, şöyle devam etti:

"FIBA ile Avrupa Ligi çekişmesi sıkıntılı bir süreç. Melih, Birkan ve Doğuş milli takımdaydı ama kulüp takımlarının da maçı vardı. İnşallah bu fikstürü düzeltirler. Sadece biz değil tüm Avrupa bundan şikayetçi. Herkes en iyi takımla çıkmak ister. Bu fikstürden dolayı bazı ülkeler bundan ciddi zarar görüyor. Belki en az zararı gören biziz ama yine de Avrupa Ligi'nde oynayan arkadaşlarımızın süreçten zarar görmelerini istemeyiz. Onlar da bir kulübü temsil ediyorlar. İnşallah çözülür yoksa şubat ayı daha da sıkıntılı geçecek. Haziran ayında da milli maçlar var, en önemlisi 2018 Eylül'de karşılaşmalar var. En sert maçlar o dönemde olacak. Çok tuhaf bir süreçle karşı karşıya kalacağız."