Tenis'in 'altın' çocuğu

Kariyerinin ilk Fransa Açık şampiyonluğunu kazanan Novak Djokovic, gözünü takvim grand slam’i ile altın slam’e dikti. Djokovic, sezonun kalan 2 grand slam turnuvasını kazanıp; Rio Olimpiyat Oyunları’nda altın madalya alırsa, tenis tarihinin "altın slam" yapan ilk erkek raketi olacak.

Ntvspor 06.06.2016 - 15:46

Tenis'in 'altın' çocuğu

Novak Djokovic, Philippe Chatrier kortunda Roland Garros şampiyonluk kupasını kaldırarak, kariyerinin en önemli başarılarından birini elde etti. Üst üste 4 Grand Slam'i de kazanarak kariyer Grand Slam'i yapan Novak Djokovic, daha önce Roger Federer ve Rafael Nadal'ın başaramadığını da başarıp; 1969'dan beri 4 grand slam'in de son şampiyonu olan ilk tenisçi unvanını aldı. Bunu son olarak efsane raket Rod Laver başarabilmişti.

Tenis tarihinin kariyer grand slam’i yapan 8. ismi Djokovic, şimdi çok daha büyük bir başarının altına imza atmak istiyor. Djokovic, Wimbledon ve Amerika Açık’ı da kazanırsa, kariyer grand slam'ini takvim grand slamine çevirecek. Sırp raketin bir diğer hedefi ise altın slam yapmak. Djokovic'in bunun için sezonun son 2 grand slam turnuvasını kazanması ve Rio Olimpiyat Oyunları’nda altın madalya alması gerekiyor. Tenis tarihinde altın slam yapan tek isim, 1988'de 4 grand slam şampiyonluğunun yanına, Seul Olimpiyat Oyunları’nda altın madalya ekleyen Steffi Graf olmuştu.

Ancak Djokovıc işi çok da kolay değil. Sırp tenisçiyi sıkışık bir takvim bekliyor. Wimbledon 3 hafta sonra başlayacak. Merkez kortta oynanacak son maçtan 4 hafta sonraysa olimpik turnuva Rio'da start alacak. Olimpiyat finaliyle Amerika Açık arasındaysa sadece 2 haftalık bir süre var.

Bu zor takvime girilirken, Novak Djokovic, Wimbledon öncesi herhangi bir turnuvaya katılmayacağını açıkladı.

Novak Djokovic’in bu zorlu takvime karşın hedeflerine ulaşmayı başarıp başaramayacağını zaman gösterecek.

Sayfa Yükleniyor...