Terim: Devrim niteliğindeki bir geceyi kaçırdık

Milli Takımlar Teknik Direktörü Fatih Terim, İspanya'ya 2-1 yenilerek Türk spor tarihinde devrim niteliğindeki bir geceyi kaçırdıklarını söyledi.

02.04.2009 - 01:58

Terim: Devrim niteliğindeki bir geceyi kaçırdık

Terim, maçtan sonra düzenlediği basın toplantısında, golü bulduklarını ve pozisyonlar da yakaladıklarını belirterek, ''Penaltıdan gol yediğimiz ana kadar İspanya'ya çok pozisyon verdiğimizi hatırlamıyorum. 2-3 farklı öne geçebilirdik, ancak yediğimiz gol penaltıdan, pek yapılmaması gereken bir hata. Bunu kalecimizin yaptığı hata diye söylemiyorum, bizim takımımız böyle gol yememeli'' dedi.

Terim, maç hakkında, '' Türk futbolunun değil, Türk spor tarihinin gecesi olabilirdi. Türk Milli Takımı bunu kaçırdı. Hiç kimse bu kadar pozisyona giremez. İspanya'ya karşı yakaladınız mı atacaksınız. Devre arasında Emre Aşık'ın ayağının kötü oluşu, Mehmet Aurelio'nun ağlayarak hem çıkmak istemeyişi, hem de değişikliği yapmamız... Yorgun oyuncuları alarak tedbir almak istedim. 1-1 bitirmek istedim. Kazanma isteği, Avrupa Şampiyonası'ndaki o arzu, bazen sizi hataya da götürüyor. Maçlara bakıldığında, Türk Milli Takımı olarak bu iki maçtan sıfır puanla çıkmamalıydık. Oyun ve pozisyonların hakkı bu değildi'' şeklinde konuştu.

İspanya'yı çok seyretmiş bir futbol adamı olarak, rakipleri karşısında bu kadar pozisyona giren bir takım görmediğini ifade eden Fatih Terim, Avrupa Şampiyonası dahil, İspanya'ya karşı böyle pozisyonlara gireni görmedim. İkinciyi atsanız, olay çok farklı olabilirdi. Sonuçta yenildiğinizde, kutlamak gerekiyor. Üzgünüz. Kazanamıyorsanız, kaybetmeyeceksiniz. Son golde, iki sağ bek koyduk, ikisi de yoktu. Bu hatayı yaparsanız kaybedersiniz'' diye konuştu.

''NEDEN ARANACAKSA, BENİM''
Fatih Terim, Belçika maçında, Bosna Hersek maçında ve İspanya'da pozisyon vermeden gol yediklerini, aynısının bu maçta da olduğunu kaydetti.

''Sebep aranacaksa, seçimi ben yaptığıma göre hata benimdir'' diyen Terim, ''Belli süre gol atamadığımız maç yoktu. Benim düşünceme göre, 18 içinde dünyanın en iyi golcülerinden biri Nihat'tır, ama bazen olmuyor. Nihat'ın çok şık gollerini de izledik. Bu seviyede yakaladığınız zaman atacaksınız ve gol yemeyeceksiniz. Bazı şeyleri öngöremiyorsunuz. Moral olarak çabuk yıkılmaya başladık. Özellikle tecrübeli oyuncuların bundan etkilenmemesi lazım. Çok beceri isteyen pozisyonlar da değil kaçırdıklarımız.

Yapacak bir şeyimiz yok. 4 maç, 12 puan Allah'ın emri oldu. Fikstürümüz kolay değil, ama Türk Milli Takımı, herkesi, her yerde yenebilir. Şu anda avantajlı olan Bosna Hersek, bunu da kabul etmemiz lazım. Hem biz yeneceğiz hem onlar kaybedecek. Avrupa Şampiyonası'ndan sonraki o coşkumuzu tekrar yakalamamız lazım kadromuzla beraber. 'O yoktu, bu yoktu' diyemiyorum, seçtiğimiz oyunculardan memnunum, ama bazen olmuyor. 4-5 oyuncumuzun olmasını isterdim. Uzun süredir bizimle birlikteydiler. Özellikle İspanya ve burada, gollerle buluşmamız olabilirdi. Psikolojik olarak etkilenmek her şeyi etkiliyor. Uluslararası seviyede tempo, mücadele çok yüksek oluyor. Bunun için ekonomik oynamaya çalışıyoruz. Zaman zaman hatalarımız olacak'' dedi.

''İSPANYA SON YILLARIN EN İYİSİ''
Fatih Terim, İspanya'nın, son yılların en iyi takımlarından biri olduğunu belirterek, ''Bunu kabul etmek gerekir. Son yılların en iyisi. Saygı duyduğumuz takımlardan biri. Her türlü oyuncusu çok değerli. Dünya Kupası'nda bir Brezilya, Arjantin gerçeği var, ama şu anda form olarak onlardan daha iyi durumdalar'' diye konuştu.

''HAYATIM BOYUNCA UMUTSUZ OLMADIM''
Dünya ve Avrupa şampiyonalarına zorlanmadan, rahat şekilde gittiklerini hatırlamadığını belirten Fatih Terim, ''İsviçre'yi yenmesek gidemiyoruz, Norveç'i yenmesek gidemiyoruz. Biz böyleyiz. Tabii ki moralim bozuk, ama bu, umutsuz olmamı gerektirmez. Hayatım boyunca umutsuz olmadım. Bırakmadım, bırakmayacağız'' şeklinde konuştu.

Gerekirse Bosna Hersek'i deplasmanda yeneceklerini, 4 maçta 12 puan almaları gerektiğini vurgulayan Fatih Terim, ''Ben umut dağıttım, umutları gerçek yaptım. Türk Milli Takımı, bu ülkeyi çok sevindirdi. Utanılacak bir sonuç almadı. Utanılacak bir oyun da oynamadı. İspanya'yı çok gol kaçırarak yenmek, bütün maçlar arasında en önemli maç olurdu. Oyuncularımızda büyük güven olurdu. Başka mesaj verecekti. Ülke futbolundaki tüm gençlere mesaj vardı. 'Herkes yenilebilir' mesajı olacaktı'' dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...