Terim: Ümidinizi kesmeyin

Yarınki Fransa maçı öncesi basının karşısına çıkan A Milli Takım Teknik Direktörü Fatih Terim, Dünya Kupası Elemeleri'nde son maça kadar mücadele edeceklerini söyledi ve destek istedi.

04.06.2009 - 15:35

Terim: Ümidinizi kesmeyin

A Milli Takım Teknik Direktörü Fatih Terim, ''Kimse umudunu kesmesin, Dünya kupasına gideceğimize yüzde yüz inanıyorum'' dedi.

Terim, Fransa ile yarın akşam yapılacak hazırlık maçı öncesi basın toplantısı düzenledi.

Türk milli takımın İspanya ile yaptığı son iki karşılaşmaya değinen Terim, ''Son iki yenilgi aklımızda olan bir şey değildi, özellikle İstanbul'daki maçta pozisyonlarımız daha fazlaydı. İstanbul'da İspanya'nın yenilmezlik unvanını alabilirdik. Bir puan da olsa alıp, avantajlı duruma geçebilirdik. Son saniye de olsa oyuncularımdan kazanmaları için uğraşmalarını istedim. Onlar da benim felsefemi yansıttılar'' dedi.

Türk milli takımının son 4 maçı kazanması gerektiğini belirten Terim, milli takımın 4 puan geride olsa bile, önündeki dört maçı kazanıp finallere gidebileceğini ifade etti.

Türk milli takımın sempatik ve iyi oynayan bir takım olarak herkesin kafasında yer ettiğini kaydeden Terim, ''Dünya kupasına tat vermemiz için de orada olmazı gerekiyor'' ifadelerini kullandı.

Terim, oyuncularını Belçika'yı da, Bosna-Hersek'i de kendi sahalarında yenecek güçte olduklarını söyledi.

TRANSFER DEDİKODULARI
Terim, Galatasaray futbol takımına transferiyle ilgili bir soru üzerine, milli takım kamplarında bu konuyu gündeme getirilmesine hep karşı olduğunu belirterek, kendisinin futbolcuları için bu kuralı getirirken, kendisinin de buna saygı göstermesi gerektiği ifade etti.

Bülent Korkmaz'ın Galatasaray Futbol takımın teknik direktörlüğünden alınması ile ilgili bir soru üzerine Terim, ''Bülent, futbolcu olarak çok önemli işler yaptı. Benim eski talebem, şimdi teknik adam. Galatasaray'da çok genç yaşta teknik direktörlük yapmak herkese nasip olmaz. Bir de işin bu tarafından bakmak gerekir. Tecrübelendiğinde tekrar döner, burası onun yuvası, daha güzel şeyler başarabilir. Galatasaray da kendi evladına en kritik zamanda görev teslim etmiştir. Bu Bülent için övünç kaynağı, daha da iyi bir teknik adam olacak, bu tecrübeyi kendisi için kazanç olarak görmek gerek'' diye konuştu.

Milli Takım Kaleci Antrenörü Eser'in tavsiyesi ile Belçika'da oynayan kaleci Sinan'ın milli takımda değerlendirmek istediklerini kaydeden Terim, ''Eser hocamız, bildirdi, bizde bağrımıza bastık'' dedi.

''FIFA'NIN KARARINA MEMNUN OLDUM''
Terim, FIFA'nın milli takımlarla ilgili 21 yaş sınırı kaldırdığını hatırlatan Fatih Terim, bu karar çok memnun olduklarını söyledi. Bu kararın çıkması için FIFA'ya en çok müracaat eden ülkenin Türkiye olduğunu ifade eden Terim, Federasyon olarak yurt dışındaki Türk oyunculardan buna uygun olanların listesini çıkardıklarını söyledi.

Yeni uygulamaya göre, bir oyuncu, başka bir ülkenin yıldız, genç milli takılarında oynasa bile, A milli takımda oynamaması şartıyla, daha sonra başka bir ülkenin A milli takımında forma giyebilecek.

Bir soru üzerine Terim, Hamit, Servet ve Aurelio'yu eylül ve ekim aylarında oynanacak milli maçlara yetiştirmek istediklerin söyledi.

Terim, potansiyel olarak çok daha fazla Türk oyuncunun yurt dışında oynaması gerektiğini belirterek, ''Bu sayı, 5 ile 10 değil 50 ile 100 arasında olmalı''dedi.

Terim, Fransa ile oynayacakları maça önem verdiklerini belirterek, ''Ciddi bir hazırlık maçı olacak. Hem dünya hem Avrupa şampiyonu olmuş, prestijli bir takım. Önemli takımla oynamak güzel, rakip takımda tanımadığımız oyuncu neredeyse yok gibi. Bizim adımıza önemli tecrübe. sonuç ne olursa olsun faydalı bir maç olacak'' dedi.

Terim, önümüzdeki dönemde Arjantin ile de bir hazırlık maçını yapılmasının gündemde olduğunu ifade etti.

Ligin erken başlaması ile ilgili eleştirileri yanıtlayan Terim, milli maçlara daha iyi hazırlanmak için bunun gerekli olduğunu savundu ve bazı Türk takımlarını Avrupa'da yapacağı ön eleme maçlarında başarı sağlaması için de yine ligin erken başlamasın önemine değindi.

Terim, sezonunu erken bitebilmesi için, diğer ülkelerde olduğu gibi hafta içinde lig maçları oynanmasının yaralı olacağını belirtti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...