Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim, Ziraat Türkiye Kupası'na 5. turda 1461 Trabzon'a yenilerek elendikleri karşılaşmanın sonucunun, hafta sonu ligde ezeli rakipleri Fenerbahçe ile oynayacakları derbi maça yansımayacağını ancak devre arasında futbolcularla ilgili alacakları kararlara yansıyacağını kaydetti.

Terim, PTT 1. Lig ekibi 1461 Trabzon'a 2-1 yenildikleri karşılaşmanın ardından düzenlenen basın toplantısında, galibiyetinden dolayı Karadeniz ekibini tebrik etti ve bundan sonraki mücadelelerinde başarılar diledi.

1461 Trabzon teknik direktörü ile oyuncularının, Galatasaray'ın kendilerini küçümsediğine yönelik eleştirileninin sorulması üzerine Terim, ''O kelimeyi, 'küçümseme' diye koymayalım. Bir defa kimsenin kimseyi küçümseme hakkı yok. Sadece futbolda değil, hayatın hiçbir alanında öyle bir hakkı yok. Belki 'nasıl olsa kazanırız, nasıl olsa yeneriz' düşüncesi, konsantrasyondan uzak tutmuştur. Ancak onlar zaten teşhisi koymuşlar'' şeklinde cevaplandırdı.

Karşılaşmanın sonucunun, Spor Toto Süper Lig'de hafta sonunda Fenerbahçe ile oynayacakları derbi maçına yansımayacağını dile getiren Terim, ''Olmaması için de elimizden geleni yapacağız, o ayrı bir kategori. Bu sonucun yansımaları Fenerbahçe maçına olmaz ama devre arasına olur'' diye konuştu.

Büyük takımlarda görev ne zaman verilirse verilsin, her oyuncunun bunu layıkıyla yerine getirmek zorunda olduğunu dile getiren Terim, şunları kaydetti:

''Performansının en üstünü vermek zorunda. Yani futbolun zaten acımasızlığı da burada. Biz bir devreyi topluyoruz, çıkarıyoruz, önümüze koyuyoruz ve ondan sonra bir karar veriyoruz. Sezon sonu bütün sezona bakıyoruz, kiminle beraber gidebiliriz, kiminle gitmeyiz diye bir toplama çıkarma yapıyoruz. Dolayısıyla her dakika, her saniye, her oyun, her maç herkes için önemli bir veri. Böyle bakıldığında, daha profesyonel olmak gerekiyor. Herkes için söylemiyorum ama bazı oyuncularımızın daha canı gönülden oynaması lazım. Son yarım saatteki, 20 dakikadaki istek ve arzunun başta da olması gerekiyor. Hayat da futbol da birbirine benzer. Geldiğinde bazı fırsatları değerlendirirseniz kalıcı oluyorsunuz, değerlendirmezseniz hakkınızda bir karar veriliyor.''

'TEMMUZ'U BEKLEMEYE GEREK YOK'
Fatih Terim, karşılaşmada bazı futbolcularının ortaya koyduğu performansın kendisi açısından sürpriz olduğunu aktardı.

Terim, ''Devre arasında bazı oyuncularla ilgili tasarrufunuz olacak mı '' şeklindeki soruyu, şöyle yanıtladı:

''Zaten bu maçla ilgili değil, genel olarak bir tasarrufumuz olacağını söylemiştim. Temmuz ayını beklemenin gereği de yok. Bazen ocak ayı da bunun için bir süreçtir. Bugün Galatasaray'ın sadece oynamayanları değil, daha realist olalım, oynayan oyuncuları da var. Yani hepsi de oynamayan oyuncular değil. Çoğu oynayan oyuncular. Ama bazen bu karışımdan doğru bir şey çıkmıyor. Açıkçası bazı arkadaşların performansları benim için sürpriz oldu. Ben hep şunu söylüyorum; koşarsınız, mücadele edersiniz, savaşırsınız, ona hiç itirazım olmaz. Ama bir 70-75 dakika var ki, bize hiç yakışan bir tarz değil. Benim alışık olduğum bir durum da değil. Futbol böyle bir oyun değil. O ciddiyeti korumazsanız, her türlü yerde başınıza birtakım hadiseler gelir. Bu da odur.''

Sercan Yıldırım'ın sakatlıktan maça devam edememesi sonrasında Elmander'in forvette tek başına kalmasının kendilerini sıkıntıya sokup sokmadığıyla ilgili soru üzerine Terim, şöyle konuştu:

''Muhakkak ki, ama yanına Aydın'ı gönderdik, sonra Yekta'yı gönderdik. Yani orada ikili ya da birli oynamayla sonucun alakası yok. Galatasaray ne oynarsa oynasın, oyun anlayışı içerisinde maçı kazanmalıdır. Kazanamıyorsa, bunun bahanesi yok. Bunun da üzüntüsünü herkes çekmelidir. Tamam Şampiyonlar Ligi, lig falan ama güzel olan havayı kimsenin bozma hakkı yoktur'' ifadelerini kullandı.