Tezcan ve Süreyya

Türk asıllı Bulgar atlet Tezcan Naimova, doping için verdiği numuneyle oynadığı için 2 yıl ceza aldı. Bu olay aklıma yine Süreyya Ayhan'ı getirdi.

Haberler 07.01.2009 - 19:30

Tezcan Naimova henüz 21 yaşında. Bulgaristan'ın dünya çapında olmasını beklediği sprinterlerin başında geliyor. Pekin Olimpiyatları'nda iyi atletlerle başa baş mücadele ederken izlemiştik onu. Türk asıllı olduğunu anlamak da adından ve soyadından dolayı gayet kolaydı. Hatta iddialara göre Bulgarlar, onu evlendirip soyadını değiştirmek için planlar yapıyordu.

İşte bu kızcağız gitti doping cezası aldı. 2 yıl boyunca onu pistlerde göremeyeceğiz. Dönüşünde yaşı 23 olacak. Ama yapacağı en küçük bir hatayla ömür boyu ceza alacak. Kısacası artık mayınlı tarlada koşacak Tezcan. İşin daha da acı yanı Naimova’nın idrar örneğiyle oynanmış olması. Bu da muhtemelen başka birisinin idrar örneğinin WADA'ya verilmiş olması demek. Bu kadar mı cahil olunur? Tezcan gitmiş Bulgaristan Atletizm Federasyonu’na her şeyi itiraf etmiş ve özür dilemiş. Yani CAS macerasına girmiyor.

Son günlerde Süreyya Ayhan'ın CAS konusunda yaptığı yeni atağı düşündüm. Bir büyük yıldız kendisini yok etti. Onu iyi anılarla hatırlamak isteyenlere de bu tip garip girişimlerle ihanet ediyor. Zaten Naimova tarzı bir olay nedeniyle ilk cezasını almıştı. Yerine dublör kullanmış olabileceğinden söz eden bir rapor vardı. O raporu bulup yayınlayanlara da dava açmıştı Süreyya. Her şeyi planlı komplo olarak niteleyenlerin arasına katılmış ama kimseyi kandıramamıştı.

Onu doğru yola sürüklemek isteyenlere ettiği hakaretleri zevkle izleyenler bile yanında yer almadı iş işten geçtiğinde. Bugün onun iyi ve dünya çapında bir atlet olduğu gerçeğini o kızdığı insanlar söylüyor. Ona sonunu düşünmeden yağcılık yapanlar ve rant elde edenler kayboldu ortadan.

Şimdi o mahkemeden bu mahkemeye umut arıyor. Yaşı geldi 31'e. El birliğiyle mahvettiğimiz kariyerini geri alması mümkün görünmüyor. 2003'te Paris'te yapılan Dünya Atletizm Şampiyonası'nda altın için en büyük favoriyken gümüş madalya almıştı Süreyya. Bizim için bunun da kırk yıl hatırı vardı. O yarışın ardından Slovan Jolanda Ceplak yanına gelip teselli etmişti Süreyya'yı. "Bir dahaki sefere" demişti. Maalesef bir dahaki sefer olmadı.

Sayfa Yükleniyor...