"Futbol kulüplerini 3 Temmuz'dan daha tehlikeli bir süreç bekliyor."

Açıklama Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören'den geldi.

Lig TV'ye konuşan Demirören, gündeme dair çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Mali kriterlerin kulüpler için önemli bir tehlike oluşturduğuna işaret eden Demirören şunları söyledi:

"3 Temmuz sürecinden daha tehlikeli bir süreç kulüplerimizi bekliyor. Mali kriterler... Vergi borcu, çalışan borcu olan kulüplere cezalar vereceğiz. Çarşamba günü UEFA lisansı için son kararları verecek.

3 kulübümüz bu lisans için tehlikede. Bizim aldığımız haberler var kulüplerle görüşüyoruz. Bir de kulüp lisansı var. Bunu alamayanlar da liglere katılamayacak. Göksel Gümüşdağ da kulüp başkanlarına bu konunun hassasiyetini kulüplerimize anlatıyor.

Şimdiden medyada transferleri okuyoruz. Oyuncusunun maaşını ödemiyor transfer okuyoruz. UEFA bunları çok yakından izliyor. Biz federasyon olarak yardımcı oluyoruz ama lisansı verememe durumumuz var."

"BAŞARISIZLIĞINI FEDERASYONA ATMAYA ÇALIŞTI"

Galatasaray kulübünün eski başkanı Ünal Aysal'ı da eleştiren Demirören, "Ünal Aysal, Cüneyt Çakır gibi bir hocaya 'şaibeli' demişti. Onunla ilgili yapacağım bir yorum yok. Başarısızlıkları federasyonun üzerine atmaya çalıştılar" ifadesini kullandı.

Aysal'ın halefi Duygun Yarsuvat için "oldukça yapıcı" nitelemesini yapan Demirören, şöyle devam etti:

"Camiasının kârını gözetmek zorunda ama oldukça uygar. Kamuoyuna çıkıp suçlamalar sizi hiçbir yere getirmiyor. Duygun Başkan'a bu kısa sürede teşekkür ediyorum. Türk sporuna bir sakinlik geldiyse onun sayesinde. Çünkü konuşmadı."

"BİR PROFESYONEL HAKEMİN ELİNE AYDA 30 BİN LİRA GEÇİYOR"

"Profesyonel hakemlik" konusunda önemli açıklamalarda bulunan Demirören, bu hakemlerin kazancını da açıkladı.

Profesyonel hakemlik için seçilen 6 isim, Cüneyt Çakır, Fırat Aydınus, Hüseyin Göcek, Ali Palabıyık, Barış Şimşek ve Mete Kalkavan'ın aylık kazancında önemli ölçüde artış olduğu ortaya çıktı.

Uygulamanın pilot olarak başladığını dile getiren Demirören, "Profesyonel hakemliği pilot olarak başlattık. 6 hakemimiz devletle bağlantısı olmayan hakemlerdi. Bazı hakemlerimiz devlet memuru olarak görev yapıyor. Bu hakemlerimizin devletten ayrılmaları gerekiyordu. Şu an yaptığımız görüşmelerde bu işin oturduğunu görüyoruz. Şimdi hedefimiz bütün hakemlerimize bu pozisyonu açmak. Bu şekilde haftada 3-4 gün sabah 9'da buraya gelecekler. Sistem oturduktan sonra her gün gelecekler. Seminerlere gidecekler. Avrupa'nın önüne geçecekler. Mesai saatleri içerisinde burada olacaklar. Sayıları da artacak. Aylık 15 bin lira veriyoruz. Bir de maç paraları var. Bir profeyonel hakemin eline ayda 30 bin lira geçiyor. Avrupa'yla kıyaslamayazsınız ama bir yol açıldı. Avrupa'da aylık 50 bin euro civarında para alıyorlar" şeklinde konuştu.