TFF: Cezalar FIFA ve UEFA kurallarına uygun

Fenerbahçe Kulübü’nün Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu’nun verdiği cezalarla ilgili yaptığı açıklamalara Futbol Federasyonu’ndan yanıt geldi. PFDK kararlarının FIFA ve UEFA kuralları çerçevesinde alındığını belirten Futbol Federasyonu, hukuki sürece müdahalelerinin söz konusu olmadığını açıkladı.

Anadolu Ajansı 17.04.2009 - 23:33

İSTANBUL - Futbol Federasyonu, Galatasaray ile Fenerbahçe arasında oynanan derbi maçta çıkan olaylarla ilgili PFDK tarafından verilen cezaların FIFA ve UEFA kurallarına uygun olduğunu belirtti.

Federasyondan yapılan yazılı açıklamada, Fenerbahçe'nin, Futbol Federasyonu Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu tarafından verilen cezalarla ilgili federasyonu itham eden ve objektif kriterlere dayanmayan bir basın açıklaması yaptığı savunularak, ''Futbol Federasyonu, faaliyetlerini FIFA ve UEFA'nın prensip ve talimatları çerçevesinde yürütmektedir. Bahse konu üzücü müsabaka sonrasında alınan kararlar da FIFA ve UEFA kuralları çerçevesinde, hukuk süreci kusursuz işletilerek alınmış kararlardır'' ifadesine yer verildi.

Basına kaynak olacak hiçbir veri ve bilginin paylaşılmadığının kaydedildiği açıklamada, ''Bu süreç içinde habercilik görevini yerine getiren bazı yayın organları, herkese açık olan ceza yönetmeliklerini etüt ederek, kurullara sevk edilen futbolcu, yönetici ve kulüplerin cezaları hakkında tahminlerde bulunmuştur. Konuyla ilgili günlere ait basın yansımaları incelendiğinde bunun böyle olduğu net bir biçimde görülmektedir. Bu kadar çeşitli haberin ise tek tek yalanlanması söz konusu değildir. Bu tahminler federasyonumuzun hiçbir kurulunu bağlamamaktadır. Kurullarımızın tüm üyeleri, dışarıdan gelecek herhangi bir etkiyle karar vermeyecek kadar işinin ehli ve deneyimli isimlerden oluşmaktadır. Bu ceza tahminleri ve yapılan çeşitli yorumların, olayın tarafları olan kulüplerimizi rahatsız etmiş olmasını doğal karşılıyoruz. Ancak olaylardan iki gün sonra Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu'nun yaptığı ve oluşan gerilimi azaltmaktan başka hiçbir amacı olmayan açıklamalardan rahatsız olunmasını anlamakta zorluk çekiyoruz'' denildi.

''GERİLİMDEN YARAR GELMEZ''
Futbol Federasyonu açıklamasında, ''Herkesin milat olarak nitelendirdiği olayların ardından girilen yeni dönemde, gerilimden, karşılıklı açıklamalarla büyüyen tepkilerden, hiçbir kurum veya kişinin yarar elde edemeyeceğini bir kez daha hatırlatmak istiyoruz'' ifadesi kullandı.

Federasyon başkanı ya da yönetim kurulu üyelerinin sürece müdahale etmesinin söz konusu olmadığının belirtildiği açıklamada, şunlar kaydedildi:

''Futbol Federasyonu bahse konu süreci, yasaların kendisine vermiş olduğu yetki ve işleyiş süreci içerisinde yerine getirmiştir. Disiplin süreci aşağıdaki şekildedir:

1-Galatasaray - Fenerbahçe müsabakasından sonra, hakem, 4. hakem, temsilci raporları ve yayıncı kuruluştan temin edilen görüntüler Hukuk Kurulu tarafından incelenmiş, akabinde ilgili kişi ve kulüplerin PFDK'ya sevki için gereken hukuki süreç başlatılmıştır.

2-Bu süreçte kulüplere ve ilgili kişilere savunma haklarını kullanmaları için gereken yazılar gönderilmiş ve böylece toplanan deliller Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu'na sunulmuştur.

3-Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu, hakem, temsilci raporları ve yayıncı kuruluştan temin edilen televizyon görüntülerini, sevk edilen kişilerin gönderdikleri savunma yazılarını dikkate alarak, ilgili kulüp ve kişilere verilecek cezaları Futbol Disiplin Talimatı'nın hükümleri çerçevesinde belirlemiştir.

4-Verilen kararlar ilgililerin itirazı üzerine tahkim sürecinin akabinde ya da süresinde itiraz edilmemesi üzerine kesinleşecektir.

Bir kez daha belirtmek isteriz ki federasyonumuz, henüz yedi aylık bir federasyondur. Görevi devralmış olduğu günden, günümüze değin sporun evrensel değerleri ile bezenmiş bir futbol iklimi yaratmak adına çalışmalarını yoğun bir şekilde sürdürmektedir. Bu ortamı yaratabilmek için futbol dünyamızı oluşturan tüm unsurların ortak bir felsefe ve vizyonla hareket etmeleri ihtiyacı vardır. Futbolumuza ve futbolumuzun marka değerlerine zarar veren her türlü girişimin önünü kesebilmek futbol ailesini oluşturan tüm fertlerin ortak görevi olmalıdır.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...