TFF'den doping açıklaması

Türkiye Futbol Federasyonu Galatasaray’ın genç yıldızı Arda Turan ile ilgili yazının FIFA tarafından gönderildiğini bildirdi.

24.04.2009 - 21:10

İSTANBUL - Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), Galatasaraylı Arda Turan'ın, Bursaspor-Galatasaray maçı öncesi kullandığı ilacın ''Tedavi Amaçlı Kullanım İzni (TAKİ)'' kapsamına girdiğini, bir grup taraftarın şikayetleri üzerine FIFA Sağlık Kurulu'nun, federasyondan süreç ile ilgili belgeleri istediğini bildirdi.

TFF'nin resmi internet sitesinde yapılan açıklamada, bugün bazı gazetelerde yer alan, Galatasaraylı futbolcu Arda Turan'ın, 5 Ekim 2008 tarihindeki Bursaspor-Galatasaray maçı öncesinde kullandığı ilaç ile ilgili FIFA'nın soruşturma açtığı haberlerine açıklık getirmek istendiği kaydedildi.

Açıklamada, ''TAKİ'' adıyla bilinen ''Tedavi Amaçlı Kullanım İzni''nin, 2008 yılı uluslararası doping talimatlarında belirtildiği, kullanılan bir ilaç için TAKİ formunun doldurulması ve söz konusu formun Dopingle Mücadele Kurulu'na gönderilmesi gerektiği, geçen yıl zorunlu olan bu uygulamanın 2009 talimatlarında kaldırıldığı vurgulandı.

Galatasaraylı Arda'nın, 5 Ekim 2008 tarihindeki Bursaspor-Galatasaray maçındaki durumunun da TAKİ kapsamına girdiği ifade edilen açıklamada, ''O tarihte geçerli olan talimatlar çerçevesinde, Galatasaray Sağlık Kurulu'nun intraartiküler glukokortikosteroid yapma müracaatı, müsabakadan önce Dopingle Mücadele Kurulu'na ulaşmış ve yürürlüğe girmiştir. Futbolcu Arda Turan da maç sırasında, kura sonucu doping kontrolüne alınmıştır. Arda Turan'ın idrarında tespit edilen madde, izin için başvurulduğu gibi 'metilprednisolone'dur. Galatasaray o tarihte UEFA Kupası'nda mücadele ettiği için, Galatasaray Kulübü, UEFA'ya, Arda Turan'ın milli oyuncu olmasından dolayı da TFF, milli takım doktorları vasıtasıyla FIFA'ya 'Kısaltılmış TAKİ' bildirimi yapmıştır. FIFA Sağlık Kurulu da bildirime 8 Ekim tarihinde verdiği cevap yazısı ile söz konusu ilacın bir kereye mahsus olmak üzere kullanılmasında sakınca olmadığını belirtmiştir. Dolayısı ile prosedür, 2008 WADA, FIFA, UEFA ve TFF yönetmeliklerine uygundur.'' sözlerine yer verildi.

Söz konusu TAKİ formunun TFF internet sitesinde yayınlanmasını takiben, bir grup taraftarın bireysel şikayetlerinin FIFA'ya intikal etmesi sonucu, FIFA Sağlık Kurulu'nun, TFF'den süreç ile ilgili belgeleri istediği belirtilen açıklamada, ''Tüm belgelerin eksiksiz gönderilmesinin ardından henüz FIFA Sağlık Kurulu'ndan bir cevap gelmeden, FIFA Hukuk Kurulu da konuyla ilgili bilgi talebinde bulunmuş, aynı evraklar FIFA Hukuk Kurulu'na gönderilmiştir. Ayrıca belirtmek isteriz ki TFF'nin ve Dopingle Mücadele Kurulu'nun yaptığı başarılı çalışmalar ve bilgilendirmeler sonucunda uluslararası müsabakalarda hiçbir futbolcumuzda herhangi bir doping maddesine rastlanmamıştır ve bu durum FIFA tarafından takdir edilmiştir.'' denildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...