Tokyo Olimpiyatları'nın başına kadın getirildi

Yaz aylarında Japonya'da düzenlenecek Tokyo Olimpiyatları organizasyon komitesinin başına bir kadın getirildi. Eski Başkan cinsiyetçi sözlerinin ardından istifa etmişti.

Haberler - ntv.com.tr 18.02.2021 - 12:20

Tokyo Olimpiyatları'nın başına kadın getirildi

Tokyo Olimpiyatları Komitesine başkanlık eden Mori Yoşiro'nun kadınları aşağılayan sözlerinin ardından yerine bir kadın geldi.

Olimpiyat hazırlıklarını bundan sonra 56 yaşındaki Seiko Hashimoto yönetecek. Hashimoto halihazırda Japonya'nın Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları Bakanı olarak görev yapıyor.

Eski sporcu olan Hashimoto, daha önce sürat pateni alanında Japonya'yı temsil etmiş ve madalya kazanmıştı. Hashimoto ilk olarak olimpiyat oyunları için bir cinsiyet eşitliği takımı oluşturacağını söyledi.

Japon basınına yansıyan haberlere göre Olimpiyat kurulu istifa eden Mori Yoşiro'nun yerine yine yaşlı bir erkek getirmeyi planlıyordu. Japon kamuoyundan gelen baskılar sonucu bir kadının seçildiği belirtiliyor.

Tokyo Olimpiyatları 2020'de düzenlenecekti ancak corona virüs pandemisi nedeniyle oyunlar ertelendi. Oyunlar bu yıl düzenlenecek ama Tokyo 2020 olarak anılacak.

İSTİFAYA GÖTÜREN SÖZLER

Japonya'da 2000-2001 yıllarında başbakanlık görevinde bulunan 83 yaşındaki Mori, geçen hafta içi Japonya Olimpiyat Komitesinin (JOC) çevrim içi toplantısında Japonya Ragbi Federasyonu Başkanlığı döneminden edindiği tecrübeleri paylaşmıştı.

Mori, "kadınların katıldığı kurulların uzun sürdüğünü" savunarak, "Kadınların kuvvetli rekabet hisleri var. Biri söz almak için el kaldırdığında diğerleri de konuşma ihtiyacı hissediyor." diye konuşmuştu.

JOC Yönetim Kurulu'ndaki kadın üye sayısının yüzde 40'a çıkarılması hedefine yönelik Mori, "Birileri bana ‘Eğer kadınların sayısını artırırsak konuşma sürelerini belli bir süreyle sınırlamalıyız.' demişti. Aksi takdirde durmuyorlar." ifadelerini kullanmıştı.

Mori, ifadeleri sonrası Kyodo ajansına yaptığı değerlendirmede, "Dikkatsiz bir söylemdi ve üzüntülerimi bildiriyorum. Kadınlara karşı ayrımcılık yapma niyetim yoktu." şeklinde görüş belirtmişti.

Tokyo Olimpiyatları ve Paralimpik Oyunları Organizasyon Komitesi Başkanı Mori Yoşiro, kadınları hedef alan ifadelerine yönelik gittikçe artan tepkiler sonrası görevinden istifa etmişti.

Sayfa Yükleniyor...