Top sevmezse

Top Ankaragücü'nü biraz sevseydi acaba skor böyle mi olurdu?

16.03.2009 - 14:48

Hafta arası Ankaragücü antrenmanındaydım. Sivas maçı için cezalı adamları da hesaba katan Hakan Hoca, özellikle kanat bindirmeleri üzerine takımı çalıştırmıştı. Moraller biraz bozuktu. Ankara basınında sakatlıklara dair çıkan bazı haberlere bir gün önce antrenmana gitmiş biri olarak şaşırmıştım. Hakan Kutlu sakat olmasına rağmen De Nigris’i bile kadroya eklemek zorunda kalırken, antrenmanda De Nigris’i kısa süre tek başına çalıştırırken- buna bizzat şahit olarak belirtiyorum-, Ankara eki olan bir gazetede “sekiz garip sakat” gibi bir haber görmek beni çok şaşırtmıştı. Yazılı basının bu şehrin takımlarına destek olması gerekir.

Sivas karşısında çalıştıklarını daha iyi uygulayan bir Ankaragücü vardı. Daha önceki haftalarda genelde orta alandan rakibi aşmayı hedefleyen Ankaragücü gitmiş, kanatlardan bindirmeyi isteyen bir Ankaragücü gelmişti. Özellikle kendi sol kanadından Abdurrahman’ın eksikliği nedeniyle Murat Duruer’i kullanarak atak geliştirmek istemişti. Kaçan gollere inanmak mümkün değildi. İkinci yarıda da topu kanatlarda iyi çeviren, rakibin de isteksizliğinden faydalanan Ankaragüçlü futbolcular yine akıl almaz goller kaçırdılar. Kaleci Serkan, 43.dakikada gereksiz yere ileri çıkarak, 69.dakikadaki Sivas golündeki hatasının sinyalini vermişti. Ne yazık ki Serkan kardeşimizin bu yan toplarda veya karşıdan gelen toplarda zamanlama hatası uzun süredir kendini göstermiyordu ama yine ceryan etti. Bu pozisyonda hakeme itirazın bir manası yoktu. Karşısında 3 forvet olan defansın direnci takımın morali ile birlikte çökünce skorun 2-0’a gelmesi kaçınılmazdı. Bu pozisyonda da Serkan’ın hatası vardı.

Geçen maçın yıldızı olarak not ettiğimiz Serkan, maçın en kötüsü olarak kayıtlara geçti. Antrenmanda çalışılanlar gayet iyi yerine getirilmişti: Gol hariç! Maçın adamı Ankaragücü’nden Dos Santos oldu. Evet Ankaragüçlü futbolcular pozisyonları kaçırırken bir futbol beceri yoksunluğu gösterdiler ama başlıkta dediğim gibi: Top Ankaragücü’nü bu maçta sevmedi! Ankaragüçlü seyircilerin Sivassporlu futbolcuları çağırması, alkışlaması bundan sonraki maçlar için örnek olmalı. Bu sadece kaybeden bir takımın seyircisi olarak rakibi takdirden değil, Sivas’a duyulan saygının da büyük bir göstergesiydi.

Çok Yaşa Gençlerbirliği

Gençlerbirliği, Beşiktaş’a yenildi. Maçtan önce Beşiktaş’ın 106.yılını kutlayan Lig TV spiker/yorumcuları, Gençlerbirliği’nin maçın oynandığı gün olan 14 Mart’ta 86.yaşını kutladığını herhalde bilmiyordu veya onlara bunu söyleyen yoktu. Anadolu futboluna verilen önemin ne derece olduğunu bir kez daha gördük.

Gençlerbirliği golleri yiyene dek Beşiktaş’a oranla daha iyiydi. Mustafa Pektemek bazı pozisyonlarda daha iyi vurabilseydi veya şut / pas tercihlerini doğru kullanabilseydi, kırmızı-siyahlıların hanesinde en az 1 gol vardı. Kahe ile Pektemek, beklediğim kadar iyi anlaşamadı. Troisi ofansif anlamda önceki haftaları arattı. Samet Aybaba, Mehmet Nas gibi bir değeri bu maçta ilk onbire koymalıydı. İyi giden bir Bilal’i kesmek yanlış olacak gibi gözükse de, kritik durumdaki takımın ilk 11’de en iyi silahlarıyla çıkması daha mantıklı olacaktır. Gençlerbirliği için maçın adamı Koray oldu.

Gelelim alt başlığımıza. Şehrimizin takımı, taraftarın Kırmızı Şimşekler’i 14 Mart’ta 86.yaşını kutladı. 2 kere Türkiye Kupası kazanmış, Milli Lig’de iki şampiyonluğu olan, 2004 yılında UEFA Kupasında 4.tura yükselmiş, sayın İlhan Cavcav başkanıyla, sayı olarak az ama öz seyircisiyle, altyapısıyla, 2000’li yıllarda zaman zaman zirve yapan performansıyla yani her şeyiyle Gençlerbirliği’ni yaşamak, bu takımı yazmak, çizmek bizim için bir keyif. Münif Kemal Ak’ın ilk başkanlığını yaptığı Cumhuriyetle yaşıt kırmızı-siyahlıların doğun gününü en içten dileklerimle kutluyor ve 100.yılını beklemeden Ankaralılara bir şampiyonluk yaşatmasını can-ı gönülden diliyorum!

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...