Toyota F1'den çekildi

Yaptığı büyük yatırımın karşılığını bir türlü alamayan Toyota, Formula 1'den çekilme kararı aldı. Böylece Formula 1 Dünya Şampiyonası'nda Japon markası kalmadı.

Ntvspor 04.11.2009 - 11:10

Toyota F1'den çekildi

İSTANBUL - Dünyanın en büyük otomobil üreticisi Toyota, 2002 yılından bu yana Formula 1'de mücadele veriyor. Yıllık 300 milyon doları bulan devasa bütçesine karşın, takım tek bir Grand Prix zaferi bile elde edemedi. Buna bir de küresel mali kriz eklenince, Toyota yönetimi Formula 1 defterini kapama kararı aldı.

Şirketin Başkanı Akio Toyoda, takımın başarısızlığı için özür diledi ve "Bu çok zor ancak kaçınılmaz bir karardı. Ekonominin kötüleştiği geçen yıldan bu yana devam edip etmeme kararını görüşüyorduk" ifadelerini kullandı.

Köln merkezli takımın Formula 1'e veda etmesiyle şampiyonada Japon markası kalmadı. Bu sezonun başında da, Japonya'nın en büyük ikinci otomotiv şirketi Honda, Formula 1'den çekilmişti.

Küresel mali krizin özellikle otomotiv sektörüne büyük darbe vurması nedeniyle Subaru ve Suzuki Dünya Ralli Şampiyonası'ndan, Kawasaki de MotoGP'den çekilmek zorunda kalmıştı.

Toyota çekilme kararı aldı ancak bazı sorular hala yanıt bekliyor. Çünkü takım, Formula 1 yönetimi ile 2012 yılına kadar şampiyonada kalacağına dair anlaşmas imzalamıştı.

Şampiyonayı terketme kararının ardından hukuki bir sürecin başlaması bekleniyor.

Formula 1'de 2010 sezonunun yarış takvimi, sürücüler ve markalar sıralaması...

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...