TSYD'den Fenerbahçe taraftarına kınama

Türkiye Spor Yazarları Derneği (TSYD), Fenerbahçe-Trabzonspor maçından sonra sarı-lacivertli taraftarların basın mensuplarına yönelik eylemlerini kınadı.

Haberler 19.05.2010 - 13:15

TSYD'den yapılan yazılı açıklamada, karşılaşmadan sonra basın mensuplarının Fenerbahçe taraftarlarının haksız tepkisine maruz kaldığı vurgulanarak, şu ifadelere yer verildi:
"Şampiyonluğu son maçta kaybeden Fenerbahçe taraftarlarının haksız tepkisine maruz kalan meslektaşlarımıza geçmiş olsun derken, buna benzer her durumda ilk suçlu olarak medyayı gören ve gösteren bütün kesimleri kınıyoruz.

Şampiyonluk ve benzeri başarılar kazanıldığında bunu kendine mal eden, başarısızlık halindeyse saldıracak yer arayan bir anlayışın spor dünyasında yeri yoktur. Ne kadar dramatik olursa olsun kaybetmeyi bilmek, sporun temel ilkelerinden biridir. Özellikle buna benzer durumlarda bin bir güçlük içinde görevlerini en iyi biçimde yapmaya çalışan spor gazetecilerine saldırmak, yaşanan üzücü durumun daha da ağırlaşmasına yol açmaktan başka bir sonuç vermez.

Dünyanın başka yerlerinde bundan çok daha dramatik biçimlerde kayıplara uğrayan takımlar ve kulüpler var. Onlar bu kayıplar karşısındaki olgun tavırlarıyla da büyürler. Esasen, Fenerbahçe'nin büyüklüğünün sadece kupalarla, şampiyonluklarla ve benzeri başarılarla oluşan bir büyüklük olmadığını da en anlamlı şekilde bir spor yazarı anlatmıştır. Sarı-lacivertli taraftarlar, kaybetmenin üzüntüsü ve öfkesiyle spor basının emekçilerine saldırırken, rahmetli İslam Çupi'nin anısına da saygısızlık etmişlerdir.

TSYD yönetimi olarak saldırıya uğrayan arkadaşlarımızı geçmiş olsun derken, saldırganları da şiddetle kınıyoruz."

TSYD açıklamasında, Turkcell Süper Lig'de şampiyonluğa ulaşan Bursaspor'u da kutlayarak, Şampiyonlar Ligi'nde başarılar diledi.

Sayfa Yükleniyor...