İlişkili Haberler

Türk futbolunun efsane isimlerinden biri olan 'Berlin Panteri' lakaplı, Galatasaray ve A Milli Takım'ın eski kalecisi Turgay Şeren 84 yaşında hayatını kaybetti.

Kaldığı huzurevinde hayata gözlerini yuman Şeren, son zamanlarda rahatsızlığı yüzünden yürüyemiyordu.

"BERLİN PANTERİ" LAKABINI ALMIŞTI

Futbolculuk kariyerinin tamamını Galatasaray’da geçiren Şeren, 1951’de Berlin’de Batı Almanya’ya karşı yapılan ve Türkiye’nin 2-1 kazandığı maçta yaptığı kurtarışlar dolayısıyla "Berlin Panteri" lakabını almıştı.

Efsane kaleci, teknik direktörlük, spor yazarlığı ve futbol yorumculuğu da yapmıştı.

Turgay Şeren 84 yaşında hayatını kaybetti. 
Turgay Şeren 84 yaşında hayatını kaybetti. 

FENERBAHÇE'DEN GALATASARAY'A TAZİYE

Fenerbahçe Kulübü, Turgay Şeren’in vefatı dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Mesajda Şeren’in Fenerbahçe formalı bir fotoğrafı da paylaşıldı.

Sarı lacivertli kulübün internet sitesinden "Turgay Şeren’i Kaybettik" başlığıyla yapılan açıklamada, "Türk sporunun efsane isimlerinden, bir döneme damgasını vurmuş, tüm sporseverlerin sevgisini ve saygısını kazanmış ’Berlin Panteri’ lakaplı Sayın Turgay Şeren’in vefatını derin bir üzüntüyle öğrenmiş bulunmaktayız. Unutulmaz kaleci Merhum Turgay Şeren’e Allah’tan rahmet, kederli ailesine, yakınlarına, sevenlerine, Galatasaray Spor Kulübü’ne ve tüm spor camiasına başsağlığı dileriz" denildi.

Mesajda Turgay Şeren’in Fenerbahçe formalı bir fotoğrafı da yer aldı.

AZİZ YILDIRIM'DAN TAZİYE MESAJI

Sarı-lacivertli kulübün resmi sitesinde Başkan Aziz Yıldırım'ın taziye mesajına da yer verildi:

"Değerli dostum ve büyüğüm, adını Türk futbol tarihine yazdırmış örnek spor adamı ve gerçek bir beyefendi Sayın Turgay Şeren’i kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşıyorum.
Kendisi daima Türk sporuna bıraktığı iz ve verdiği katkılar ile anılacaktır.
Merhum Turgay Şeren’e Allah’tan rahmet; ailesine, sevenlerine, Galatasaray Spor Kulübü’ne ve tüm spor camiasına başsağlığı diliyorum.
Aziz Yıldırım

TURGAY ŞEREN KİMDİR?

15 Mayıs 1932; Keçiören, Ankara'da dünyaya gelen Turgay Şeren, 1949 yılında transfer olduğu Galatasaray'da 1967 yılına kadar ter döktü. Galatasaray'ın efsane kalecilerinden biri olarak kabul edilen Şeren, sarı kırmızı formayla toplamda 269 maça çıktı. 

Futbolu bıraktıktan sonra teknik direktörlük kariyerine start veren Turgay Şeren, sırasıyla Mersin İdman Yurdu (1968-1969), Vefa (1969-1970), Samsunspor (1970-1971), Mersin İdman Yurdu (1971-1973), Vefa (1974) ve Galatasaray (1979-1980) takımlarında görev aldı.