'Türk futbolu kaynaklarını kuruttu'

Milli takımın Macaristan mağlubiyetini ve son dönemdeki gidişatı NTV Gece Bülteni'nde değerlendiren spor yazarı Bağış Erten, çarpıcı açıklamalarda bulundu. Sorunun daha genel olduğuna işaret eden Erten, "Türk futbolu tüm kaynaklarını kuruttu" dedi.

17.10.2012 - 02:06

'Türk futbolu kaynaklarını kuruttu'

Türkiye A Milli Futbol Takımı, 2014 Dünya Kupası Elemeleri'nde Hollanda ve Romanya'nın ardından Macaristan'a da mağlup oldu.

Spor yazarı Bağış Erten, 3-1'lik bu mağlubiyeti ve Türk futbolunun gidişatını canlı yayında NTV Gece Bülteni'nde değerlendirdi.

'Kötü gidişatın sadece bu maça bağlanmasının yanlış olacağını' kaydeden Erten, "Türk futbolu en büyük kaynaklarını kuruttu" dedi.

"Bu cephede kaybedilen bir savaş değil, büyük savaşı kaybetmiş durumdayız" benzetmesini yapan Erten şunları dile getirdi:

"20 yıldır bir noktaya gelmeye çalışan ciddi krizlerle ve çarpık büyüyen bir futbolun dibe vurduğu bir andır bu maç. Bu cephede kaybedilen bir savaş değil, büyük savaşı kaybetmiş durumdayız. Sorgulama bu maçı kaybedenlerle başlayacaktır.

Ama bunun çok ötesinde ağır bir kriz yaşıyoruz. Kaosu düzen zannedip, krizi bir çıkış zannediyoruz. Yüzleşemediğimiz sorunların sonuçlarıyla karşılaşınca şaşırıyoruz. Aslında şarşırmamamız lazım.

Biz neyin doğru neyin yanlış olabileceğini ayırt edecek bir futbol kültürüyle tartışmıyoruz hiçbir şeyi. Her şey bir abartı ya da yeraltı... Bu ikisinin arasında bir yerlerde bir futbol dünyası olması lazım. Bunu başaramıyoruz.

'İLERLEME YOK, GERİLEME VAR'
Elimizdeki yeteneklerin ilerlemesi yok. Mesela herkesin sorması gereken soru şu; 'Neden hiçbir futbolcumuz iyiye gitmiyor.' Keşfettiğimiz andan itibaren üstüne koyarak ilerleyen bir futbolcu yok. Mesela geçen senenin en iyi futbolcusu Selçuk, bu sene formsuz. Son yılların en iyi sağ beki zannettiğimiz Gökhan Gönül, Zico'nun ortaya çıktığı günden beri geldiği noktadan çok geride.

'KAÇACAK YER YOK, YENİDEN BAŞLAMAK LAZIM'
Dünyanın en iyi kalecilerinden biri olduğunu söylediğimiz Volkan'ın son iki maçta yediği goller de belli. Niye değişmiyoruz, artık bunu oturup iyi bir şekilde tartışmamız lazım. Son 2 senede yaşananlar milli takım düzeyinde, Avrupa kupası maçları düzeyinde ve Türkiye futbolunun idaresi düzeyinde her şeye yeniden başlamak gerektiğini gösteriyor bize. Bundan kaçacak yer yok."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...